ABD'de Ermeni tasarısı bilmecesi

'Yurt Dışı Haberler' forumunda KaRDeLeN tarafından 19 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  ABD'de Ermeni tasarısı bilmecesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gordon Duguid, Ermeni iddialarını içeren tasarının Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'na taşınmayacağı yönünde Amerikan yönetimi ile Kongre arasında bir anlaşma olduğuna dair bilginin kendisine aktarılmadığını söyledi.

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gordon Duguid, 1915 olaylarına dair Ermeni iddialarını içeren tasarının Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'na taşınmayacağı yönünde Amerikan yönetimi ile Kongre arasında bir anlaşma olduğuna dair kendisine bir bilgi gelmediğini söyledi.

  Ermeni tasarısının Genel Kurul'a getirilmeyeceği yönünde yönetim ile Kongre arasında bir tür anlaşmanın olup olmadığı konusu ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsünün günlük basın toplantısında da gündeme geldi.

  Bir gazeteci, Sözcü Duguid'ye, önce böyle bir anlaşmanın varlığına dair yetkililerce daha önce yapılan açıklamaları, önceki gün ise ABD Dışişleri Bakanlığının Avrupa ve Avrasya işlerinden sorumlu Bakan Yardımcısı Philip Gordon'un, bir anlaşmanın olmadığı, Kongrenin bu konudaki kararı kendisinin vereceği yönündeki sözlerini hatırlatarak, "Tasarının Genel Kurul'a götürülmeyeceği yönünde Kongre ile bir anlaşma var mı" diye sordu.

  Duguid, soruya cevabında, Gordon'un son sözlerini yineleyerek, "Tasarının Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'na getirilmeyeceği yönünde bir anlaşmanın olduğuna dair bana bir bilgi verilmedi. Bu, Kongrenin karar vereceği bir şey. Bir anlaşmadan haberim yok" ifadesini kullandı.

  Amerikalı üst düzey bir yetkili, bu ay başında konuyla ilgili olarak, yönetimin, Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesinde 4 Martta kabul edilen Ermeni tasarısının daha ileriye götürülmemesi yönünde Kongre liderleriyle anlayış içinde olduğunu söylemiş, "Tasarının şu anki durduğu yerde kalacağına inanıyoruz" demişti.

  Gordon ise dün Brookings Enstitüsünde düzenlediği basın toplantısında, bu sözlerin kendisine hatırlatılması üzerine, "Bir anlaşma yok. Kongre bağımsız bir organ, ne yapacağına kendisi karar verecektir" demişti.

  AA
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - ABD'de Ermeni tasarısı Forum Tarih
Ermeni isyanının temeli ABD'de atılmış Tarihi Bilgiler 29 Nisan 2009
ABD'den offshore hesaplara gözdağı Yurt Dışı Haberler 4 Mayıs 2010
Eşrefpaşalılar'a ABD'den ödül Kültür Sanat Haberleri 19 Nisan 2010
ABD'de Anayasa Mahkemesi krizi Yurt Dışı Haberler 23 Mart 2010
ABD'den İran'a uyarı: Sabrımız kalmadı Yurt Dışı Haberler 24 Şubat 2010

Bu Sayfayı Paylaş