ABD'de Anayasa Mahkemesi krizi

'Yurt Dışı Haberler' forumunda KaRDeLeN tarafından 23 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  ABD'de Anayasa Mahkemesi krizi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Demokratlar ve Barack Obama, ABD’nin sağlık sisteminde bugüne kadarki en büyük değişimlerden biri olan sağlık sigortası reform paketinin Kongre’den geçmesinin sevincini yaşarken, reform karşıtı Cumhuriyetçiler pes etme niyetinde değil.

  Cemal Demir'in haberi

  Cumhuriyetçiler, reformun Amerikan Anayasasına aykırı olduğunu ileri sürerek, reform karşıtı mücadelelerini Kongre’den sonra ABD Anayasa Mahkemesine taşıma niyetinde. Buna paralel olarak en az 12 Cumhuriyetçi eyaletin, reform paketi için Yüksek Mahkeme’de dava açma hazırlığı da, ‘’Yüksek Mahkeme, kendini kanun yapıcı yerine koyup reform paketini iptal eder mi?’’ sorusunu gündeme getiriyor. Henüz alttan alta tartışılan bu olasılığın, gelecek Salı günü Obama’nın kanunu imzalayarak yürürlüğe sokmasından sonra su yüzüne çıkma ihtimali hayli yüksek görünüyor. Virginia eyaleti, federal hükümetin bu konuda dayatacağı bazı uygulamaları reddetmek için kanun bile çıkardı. Aralarında Florida, Texas, Pennsylvania gibi büyük eyaletlerin de olduğu 12 eyaletin Cumhuriyetçi adalet bakanları, dava açacaklarını duyurdu.

  Mahkeme, tarihinin en tartışmalı dönemini yaşıyor

  Peki ABD Yüksek Mahkemesi, bu dava başvurularını kabul edip davayı gündemine alır mı? George Bush’un atadığı 2 yargıçla, 9 üyeli Yüksek Mahkeme’de ‘Cumhuriyetçi’ eğilimli yargıçların 5-4 çoğunluğa sahip hale gelmesi ve bu tek oylu çoğunluğun yakın geçmişte verdiği tartışmalı radikal kararlar, Demokratları endişeye sevk ediyor. 20’nci yüzyılda mahkemenin en tutucu üyeleri arasında anılan hakimlerden 4ü mevcut mahkeme üyeleri. Bu üyelerin Yüksek Mahkeme hukuk geleneklerinin dışında ideolojik bir tutum içinde olmaları, mahkemeyi tarihinde olmadığı kadar kamuoyunda tartışılır kılıyor. Bazı hukukçular, ‘’Yüksek Mahkemenin tutucu kanadının, Anayasal güçlerin ayrılığı ilkesini çiğneyerek, Kongre’nin karşısına yeni muhalefet olarak çıkabileceğini’’ savunuyor.

  Yüksek Mahkeme üyesinin karısı, reform karşıtı gruplarla

  Sağlık sigortası reformuna karşı en sert ve organize tepkiyi kendisine ‘Çay Partisi Hareketi’ diyen gruplar gerçekleştiriyor. Amerikan bağımsızlık mücadelesini başlatan Boston Çay Partisi eylemine atfen bu adlandırmayı kullanan gruplar, ırkçı ve tutucu yaklaşımlarıyla da öne çıkıyorlar. ABD Yüksek Mahkemesinin en tutucu üyelerinden biri olan Clarence Thomas’ın eşi Virginia Thomas’ın dab u gruplardan birinin kurucuları arasında olduğunun ortaya çıkması geçen hafta tartışmalara neden olmuştu. Virginia Thomas’ın kurduğu Özgürlük Merkezi adlı dernek, NGO statüsünde. Yani şirketlerin sınırsız bağışına açık. Üstelik bu bağışların sahiplerini de kamuoyuna açıklamak zorunda değil. Yüksek Mahkemenin geçen ay verdiği ve büyük tartışmalara sebep olan kararı ile de Özgürlük Merkezi, şirketlerden aldığı sınırsız parayı seçimlerde istediği adayın kampanyası için kullanabilecek. Clarence Thomas, 4’e karşı 5 oyla kabul edilen bu karara oy veren hakimlerden biriydi.

  Beyaz Saray sözcüsü Robert Gibbs ise, Yüksek Mahkemenin daha önceki kararlarını öne çıkararak, mahkemede reformun yasal olduğunu savunabileceklerini ve Yüksek Mahkeme’nin daha önceki kararlarının aksine bir tutum takınmayacağına inandıklarını söyledi.

  (Haber 7)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - ABD'de Anayasa Mahkemesi Forum Tarih
ABD'den offshore hesaplara gözdağı Yurt Dışı Haberler 4 Mayıs 2010
Eşrefpaşalılar'a ABD'den ödül Kültür Sanat Haberleri 19 Nisan 2010
ABD'de Ermeni tasarısı bilmecesi Yurt Dışı Haberler 19 Mart 2010
ABD'den İran'a uyarı: Sabrımız kalmadı Yurt Dışı Haberler 24 Şubat 2010
ABD'den Ev Almak Daha Karlı Ekonomi Ve Borsa 8 Ocak 2010

Bu Sayfayı Paylaş