Abdalcık Köyü Hakkında Bilgi Aşkale Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 18 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Abdalcık Köyü Hakkında Bilgi Aşkale Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Abdalcık Köyü Aşkale resimleri - Abdalcık Köyü Aşkale hakkinda bilgiler  Tarihi

  geçmişi Abdal Allah hariç dünyadaki her şeyden vazgeçmiş kişidir.Toplumsal bir şahsiyet olarak abdal zayıf, ezilmiş ve baskı altında olanlara yardım elini uzatan, ve dinsizlere (kâfirlere) karşı mücadele veren bir otoritedir. Köy Elazığ paludan göçen ve köye yerleşen ve şu anda torunlarına NAZİR AĞA diye anılan aşiret tarafından kurulmuştur.Köy arazilerii almak için nazir ağa bir manda derisi dolu altın vermiştir. Köyde daha önce eski mezarlarda bakılarak başka toplumlarında yaşadaığı bilinmektedir. aslında erzurumun eski köylerindendir.Köy tarihi kadar kıymtlidir aslında ama şimdiki nesil köyün değerini bilemiyor.

  Erzurum iline 36 km, Aşkale ilçesine 17 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Köy nufusu diğer köylerde de olduğu gibi yaz ve kıl değişmektedir. Köy yaklşık 120 hanedir ama kışın 30 haneye kadar düşer.

  eski aileri mevcuttur. genelde köy nazir ağa nın soyundan dır ama dışarıdean gelip köye yerleşenler de mevcuttur.şuan nazir ağanın soyu köy arazisinin büyük bir kısmına sahiptir ve hep öyle olacak

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

 2. Abdalcık Köyü Kars'ın Selim ilçesine bağlı Kekeş köyünde yaşayan Sadullahzade oğlu Kırhasan Ağa 1986 Osmanlı-Rus savaşı döneminde Kekeş'ten göç ederek bugünki Abdalcık köyünün bulunduğu boş arazi üzerine yerleşmiş böylece bu köyün temelini atmıştır. Bu köye gelirken bir camış derisi dolu altın getirmiş ve bayram günleri çöplüklere altın saçarak çocukların altın toplayışıni izleyip mutlu olurmuş. Hasan Ağa 4 evli olup 9 çocuğa sahipmiş.Kekeş köyünün %90ı ve aynı yörede 7 tane verişan yaylası ayrıca 3 adet değişrmen tapusu Sadullahzade'nin üzerine Osmanlı tapusu ile kayıtlıdır. Ve bu tapularda şu anda torunlarının elindedir.Ancak Selime tapu ve kadastro girdiği zaman Sadullahzadenin torunlarının haberi olmadığı için dedelerinin tüm varlığı başkalarının üzerine tapu edildiğinden bu araziler geri alınamamıştır. Sadullahzade çok soylu bir insan olup Osmnalı döneminde zade unvanını almıştır. Yukarda bahsedildiği gibi Abdalcık köyünü Nazir Ağa kurmamıştır.Ve Nazir Ağa bu köye çok sonraları Elazığ / Palo' dan gelmiştir. Köyümüzün tarihçesi bundan ibarettir. Birileri kasıtlı olarak köyün kuruluşunu Nazir Ağaya mal etmişlerdir. Nazir Ağa'nın elinde bulunan köyün üstündeki çayır ve tarlaları Hasan Ağa Nazir Ağa'ya kirve görmesi hediyesi olarak vermiştir. Kırhasan Ağanın isminden dolayı bu sülaleye kırogil denir.
   

 3. koyun tarıhçesını bılmeyen kulakdan duyma sözlerle yazmış bışeyler Nazır aga sonradan koye yerleşmıştır !!!
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Abdalcık Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş