ABD süper bomba geliştiriyor

'Bilim & Teknoloji' forumunda KaRDeLeN tarafından 23 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  ABD süper bomba geliştiriyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), dev sığınak bombasının birkaç ay içinde hazır olacağını açıkladı.

  İran ve Kuzey Kore gibi ülkelerin silah üretimini yer altı sığınaklarına kaydırması, Washington yönetimini yeni bir bomba yapımına yönlendirdi. 14 tonluk bombalar her türlü sığınağı tahrip edebilecek kapasiteye sahip.

  Bakanlık sözcüsü Geoff Morrell, yaklaşık 14 tonluk bu dev bombanın, İran'ın nükleer faaliyetlerinin gerginlik yarattığı bir ortamda Amerikan silahları içindeki bir seçenek olacağını belirtti.
  Kod adı MOP

  "Massive ordnance penetrator (MOP)" adı verilen bu bombanın hedefinin, Kuzey Kore ya da İran'da yer altında saklanan tesisleri yıkmak olduğunu belirten sözcü, bombanın hala imalat aşamasında olduğunu söyledi. Morrell, bu bombanın İran'ın nükleer programına bir karşılık olup olmadığı sorusuna doğrudan yanıt vermekten kaçınarak, "2,4 tonluk bu bomba, kitle imha silahlarını korumak amacıyla düşman devletler tarafından kullanılan güçlendirilmiş tesisleri yıkmak amacıyla tasarlanmıştır", dedi.
  Süper bombanın geliştirilmesi maddi yetersizlikten dolayı iki yıl boyunca askıda kalmışkı. Pentagon, ağustosta bu bombanın imalatının hızlandırılması için Kongreye talepte bulunmuş, Kongre de 52 milyon doları bulan finansmanı onaylamıştı.
  MOP'un, İran'ın Natanz'da yerin altında bulunan nükleer tesisini yıkmaya yönelik olduğu söyleniyor. İran, geçen ay Kum kenti yakınlarında bir başka uranyum zenginleştirme tesisinin varlığını doğrulamıştı.
  Süper bombayı hayalet uçaklar atacak
  ABD Kongresi'nin İran uzmanı Kenneth Katzman, “Pentagon bu bombayla başta İran ve Kuzey Kore olmak üzere bazı ülkelere ABD yönetiminin atom programlarına karşılık ciddiye alınması gereken bir askeri seçenek geliştirdiğini ortaya koymak istiyor” dedi.
  MOP, Boeing firması tarafından geliştiriliyor. Siparişin 72 saat ardından teslimatı yapılması planlanan bomba, benzer amaçlarla üretilen BLU-109 isimli bombadan tam 10 kat daha fazla imha potansiyeline sahip. BLU-109 900 kilo, MOP ise 2,5 ton patlayıcı madde taşıyor. 2010 yılının Temmuz ayında üretim aşamasına gelmesi öngörülen bomba, “hayalet uçak” olarak tanımlanan ve radar sistemlerini aşan B-2 bombardıman uçaklarından atılıp yerin 60 metre dibine ulaştıktan sonra patlayacak.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - süper bomba geliştiriyor Forum Tarih
2017 Nickleri 2017 Süper Kapak Nickler 2017 Aşk Nickleri 2017 Anlamlı Nickler Msn nickleri Güzel Nickler 1 Mart 2013
Cuma Mesajları Süper Güzel Sözler-Mesajlar 7 Ekim 2012
Süper Eğlence Süper Show 2012 Albümü Tanıtımı Albüm Tanıtımları 11 Temmuz 2012
Allah Hu Allah İlahisi - Mehmet Emin Ay (Süper İlahi) Dini Videolar 17 Haziran 2012
Süper Sicim Teorisi Nedir? Konu Dışı Başlıklar 8 Mayıs 2012

Bu Sayfayı Paylaş