Abd Ordusu için geliştirilen yeni yarasa robot

'Bilim & Teknoloji' forumunda Mavi_Sema tarafından 9 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Abd Ordusu için geliştirilen yeni yarasa robot konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ABD Ordusu için geliştirilen yeni yarasa robot, casus uçaklarının pabucunu dama atabilir.


  [​IMG]


  6 gramdan daha hafif olan ve gerçek bir yarasanın anatomisinden esinlenilerek geliştirilen yeni robot, kimsenin ruhu duymadan düşman karargahlarını ve başka ülkelerin topraklarını gözetleyebilecek!

  Tıpkı bir yarasadaki gibi kanatlara sahip olan ve gerçek bir yarasa boyutlarında olan robot, mini kameralarla donatıldı. Bu süper alet, hareket kabiliyeti ve etkinliği sınırlı olan casusluk amaçlı mini helikopterler ya da uçaklar gibi 'mikro hava araçlarına' göre son derece pratik ve ihtiyaca göre ilave ekipmanlarla da donatılabiliyor.

  [​IMG]

  ABD'deki Kuzey Carolina Üniversitesi'ndeki uzmanlar, robotu geliştirirken doğadan ilham aldıklarını belirtiyor. Uzmanlar robotu geliştirirken yarasa iskeletinin yapısından bir robot iskeleti oluşturarak, bunun üzerinde ultra modern 'akıllı materyallerden' oluşan bir 'yapay kas sistemiyle' kapladılar.

  [​IMG]

  10 milyon dolarlık projenin araştırmacılarından Dr. Stefan Seelecke robotun geliştirilme sürecini şöyle anlatıyor: "Eklemler için süper elastik olan metal bir alaşım kullandık. Bu madde tam hareket imkanı sağlıyor, fakat her zaman ilk pozisyonuna geri dönüyor. Gerçek yarasalarda bulunanlar gibi bir sürü yapay olarak üretilmiş ufak kemikler, kıkırdak ve tendonlar hareketi sağlıyor."
  "Araştırma ekibi kas sistemi için akıllı materyaller kullanıyor. Elektrik akımından gelen ısıya karşılık veren bir alaşım kullanıyoruz. Bu ısı, insanın saç teli kalınlığındaki telleri metal kaslar gibi kasarak etkinleştiriyor."
  "Kasılma sırasında, kas telleri duyusal girdileri sağlamak üzere ölçülebilen elektrik direncini de değiştiriyor. Bu iki yönlü işlevsellik 'robot yarasa'nın daha hafif olmasını ve ani rüzgarlar gibi değişken durumlara çabucak ayak uydurmasını sağlıyor."
  Yarasanın pili güneş enerjisiyle çalışıyor. Yarasanın aynı zamanda minyatür radarı, kendi kendini idare edebilen bir sistemi ve savaş alanlarında topladığı bilgileri birliğine geri gönderebilmesi için bir telsizi var.
  Robot yarasa halihazırda prototip olarak üretildi, fakat yakın zaman içinde fabrika üretimine başlanılacak ve ordunun hizmetine sunulacak.  alıntı
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş