ABD helikopterine ateş açıldı

'Yurt Dışı Haberler' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 26 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  ABD helikopterine ateş açıldı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ABD helikopterine yine ateş açıldı 25 Eylül 2008 Perşembe, 19:15 GÜNCELPakistan ordusu, askerlerinin Afganistan sınırından geçen iki helikoptere ateş açtığını ve helikopterlerin de ateşe karşılık verdiğini bildirdi.

  Ordunun açıklamasında, daha önce NATO tarafından yapılan açıklamanın aksine, helikopterlerin sınırı geçtiğinde ısrar edilerek, Pakistan askerlerinin "uyarı ateşi" açtığı sırada helikopterlerin "tamamen Pakistan toprakları içinde" olduğu kaydedildi.

  Açıklamada, Kabil'deki NATO karargahıyla temas halinde olunduğu ve konunun aydınlatılmaya çalışıldığı belirtildi.

  Afganistan'da NATO komutasındaki Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü (ISAF), ülkenin doğusunda devriye gezen helikopterlerine, Pakistan'daki bir kontrol noktasından ateş açıldığını bildirmişti.

  NATO açıklamasında, helikopterlere, Host'a bağlı Tanay yöresinde Pakistan askerleri tarafından ateş açıldığı, olayda ölen ya da yaralanan olmadığı ve helikopterlerin hasar görmediği belirtilmişti. Açıklamada, helikopterlerin olay sırasında Pakistan hava sahasına girmedikleri kaydedilmişti.

  HELİKOPTERLER AMERİKAN

  Bu arada, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Pakistan güçlerinin ateş açtığı helikopterlerin, Afganistan içinde faaliyet gösteren Amerikan ordusu helikopterleri olduğunu bildirdi.

  Pentagon sözcüsü, "Onlar ABD helikopterleri. Uçuş rotası hiçbir noktada Pakistan'dan geçmiyor" dedi.

  Sözcü, Amerikan ve NATO yetkililerinin, Pakistanlı muhataplarıyla olayı değerlendirmek ve olumsuzlukların tekrarlanmamasını sağlamak için görüşmeler yaptığını kaydetti ve "Pakistan neden bunların olduğunu anlamamızı sağlamalı'' diye konuştu.

  ISAF bünyesinde Afganistan'ın doğusunda görev yapan askerlerin çoğunluğunu Amerikan askerleri oluşturuyor.

  Pakistan ordusu, daha önceleri Afganistan sınırından geçilerek militanlara yönelik düzenlenen operasyonlara tepki göstermiş, kendi topraklarında gerektiğinde kendisinin operasyon yapacağını ve topraklarına herhangi bir tecavüzü hoş görmeyeceğini açıklamıştı.
   

Bu Sayfayı Paylaş