ABD hava saldırısında siviller öldü

'Yurt Dışı Haberler' forumunda KaRDeLeN tarafından 13 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  ABD hava saldırısında siviller öldü konusu
  Sponsorlu Bağlantılar

  Yetkililer, ülkenin doğusundaki Kunar bölgesindeki bir köyde düzenlenen hava saldırısında ölen beş kişinin sivil olduğuna dair ifadelerin yer aldığı raporların incelendiğini açıkladı.

  Görgü tanıkları, akşam yemeği yedikleri sırada düzenlenen saldırıda, aralarında çocukların da bulunduğu 5 sivilin öldüğünü, 10 kişinin yaralandığını söyledi.

  Kabil'deki Amerikan ordusu sözcüsü ise saldırıdan haberdar olmadığını, ancak bunu araştıracağını belirtti.

  Geçen hafta Host kentindeki bir operasyonda, aralarında bir bebeğin de bulunduğu beş sivil hayatını kaybetmiş, Amerikan ordusu özür dilemişti.

  Afgan hükümeti ve insan hakları örgütleri, Afganistan'da militanlarla mücadele için bulunan Batılı güçlerin operasyonlarında hayatını kaybeden sivil sayısının gittikçe artmasından endişelerini dile getiriyor.

  Ülkede halihazırda 70 bin yabancı asker bulunuyor, ilave 21 bin Amerikan askeri ile 5 bin NATO gücü askerinin de yaz aylarında ülkeye gelmesi bekleniyor.

  Öte yandan ülkenin doğusundaki Host kentinde bir inşaat şirketinde çalışan iki Afgan güvenlik görevlisinin, yol kenarına yerleştirilen bombanın patlaması sonucu hayatını kaybettiği bildirildi.


  AA

   

Bu Sayfayı Paylaş