ABD askerlerinin akıl almaz itirafları

'Yurt Dışı Haberler' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 25 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  ABD askerlerinin akıl almaz itirafları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ABD askerlerinin akıl almaz itirafları

  aBD'nin Irak'ta beş yıldır başlattığı işgalin ardından ortaya çıkan savaş manzaralarının dünyanın büyük medya organlarında yeterince yer almaması savaş karşıtlarını başka yollar sevk etti. Son olarak savaş karşıtlarının, işgalde yer almış askerlerin itiraflarına dayandırarak hazıladıkları bir kitapta yer alan hikayeler duyanları hayretleri içinde bırakıyor.

  Savaşa Karşı Irak Gazileri (IVAW) ve gazeteci Aaron Glantz tarafından yazılan kitap, Mart 13-16 2008 tarihlerinde Maryland, Silver Spring'deki National Labour College'da yapılan tanıklıklardan derlenmiş.

  Kitaptaki itiraflardan sadece birkaç tanesi:

  "SİVİL ÖLDÜRÜP YANINA SİLAH BIRAKIYORDUK"


  Teşvik edildiğimiz bir başka şey de yanımıza (drop weapon) silah ya da üçüncü gelişimde olduğu gibi kürek (drop shovel) almamızdı. Kazayla sivil öldürdüğümüzde bu silahları ya da kürekleri cesedin yanına bırakarak onlara direnişçi süsü vermek için taşıyorduk" diyor.

  "BİZE YİYECEK GETİREN KADINI PARÇALADIK"

  "Yürüyen bir kadını hatırlıyorum" diyor onbaşı Jason Washburn, "büyük bir çanta taşıyordu ve bize yaklaşıyor gibiydi ve bu yüzden Mark 19'la ateş açtık; toz duman dindiğinde fark ettik ki çantası bakkaliye ile doluydu. Bize yiyecek getirmeye çalışıyordu ve biz onu paramparça etmiştik."

  EMİR: TÜM TAKSİLERE ATEŞ AÇIN

  Irak'ta bir yıl görev yapmış, 82'nci Hava İndirme Tümeninden Hart Viges, telsiz emirlerinden birini şöyle naklediyor: "Birgün, tüm taksilere ateş açmamızı söylediler çünkü düşman, nakliye amaçlı olarak taksileri kullanıyordu...keskin nişancılardan biri cevapladı, "Afedersiniz? Doğru mu duydum? Tüm taksilere ateş? Yarbay cevap verdi: "Beni duydun asker, tüm taksilere ateş edin." Tüm birimlerin araçlara ateş etmeye başlamasıyla şehir yanmaya başladı. Bu, savaştaki ilk tecrübemdi ve genelde bu minvalde seyretti."

  OLAYLARI GÖRMEZDEN GELEN MEDYA DA KANDIRILIYOR

  Dünyanın önde gelen medya kuruluşlarının Irak'ta yaşananları gerçek boyutlarıyla yansıtmamasından şikayet eden savaş karşıtları bir donanma erinin itiraflarına da şu şekilde yer veriyor: "Yanımızda 'embedded' muhabirler olduğunda hareketlerimize dikkat ederdik. Asla aynı şekilde davranmazdık. Herşeyi kitabına uygun yapardık."
  dünyabülteni
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş