Abbashalimpaşa Köyü Hakkında Bilgi Çifteler Eskişehir

'Eskişehir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 26 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Abbashalimpaşa Köyü Hakkında Bilgi Çifteler Eskişehir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Abbashalimpaşa Köyü Çifteler - Abbashalimpaşa Köyü - Çifteler - Abbashalimpaşa Köyü Hakkında  Abbashalimpaşa, Eskişehir ilinin Çifteler ilçesine bağlı bir köydür.
  Abbas Halim Paşa köyünün kurucuları ve aynı köyün yerleşik insanları, bugün Bulgaristan sınırları içinde bulunan Batı Trakya bölgesindeki Kırcaali kasabasından, Balkan harbi başlangıcında göçmen olarak gelip, Eskişehir ili Çifteler ilçesi'nin doğusunda, Sakarya nehrinin bir kolu ile Seydisuyu çayı arasında kalan yarımadaya yerleşmişlerdir. 1912 yılında Sırbistan, Bulgaristan, Yunanistan ve Karadağ aralarında anlaşarak Osmanlı'ları Balkanlardan çıkarmak için birlik oluşturmuşlardır. 8 Ekim 1912' de Karadağ'ın Osmanlı Devletine savaş ilan etmesiyle Balkan savaşı başlamış, bunu diğer devletlerin savaşa katılmaları izlemiştir. Kırcaali Kasabası Bulgaristan' da ki Arda nehrinin güney kıyısında geniş bir vadi ve ormanlık bölgede yer alır. Kırcaali kasabası Türklerin yoğun olduğu bir bölgedir. Savaşın başlamasıyla Kırcaali Kasabası ve yakın köylerindeki Türkler düşman işgalinden kaçmak için 1912 sonbaharında yaya ve hayvan üstünde taşıyabildiği eşyalarıyla şimdi Yunanistan sınırları içinde olan Gümülcine kasabasına gitmişler ve oradan da trenle İstanbul' a gelerek, o kışı İstanbul' da bir camide geçirmişlerdir. İki kardeş olan Molla Recep ve Molla Salim ile Arif Hoca isimli üç kişi Anadolu'da yerleşebilecekleri uygun bir yer aramaya başlamışlar; Bursa, Gemlik ve İnegöl' den sonra bugünkü Abbas Halim Paşa Köyünün kurulu olduğu araziye gelmişler ve bu yeri beğenmişlerdir. Müracaatları üzerine 120 hane olmaları halinde Abbas Halim Paşa'nın çiftliğine yerleşmeleri uygun bulunmuştur. 80 hane olarak çiftliğe yerleşen göçmenlere 120 hane olmaları halinde yerleşim alanlarının köy olabileceği vaadinde bulunulması üzerine kalan 40 hane yeni gelen göçmenlerden tamamlanarak 120 hane oluşturulmuş ve köyün kurulması için izin alınmıştır. Köyün her bir hanesi için 120 dekar tarla ve 700 m² arsa tahsis edilerek köyün inşasına başlanmıştır. Köyün kuruluş adı olan MANDIRA; 30 Aralık 1914 tarihli Dahiliye Nezareti İdare-i Umumiyye Hüdavendigar Vilayeti Vekaleti Aliyyesi kararı ile ABBAS PAŞA olarak değiştirilmiştir.

  Kaynak: Şerif ÖZKAN

  Abbas Halim Paşa Kimdir?
  Abbas Halim Paşa Mısır prenslerinden Halim Paşanın ikinici oğlu ve Osmanlı Sadrazamlarından Sait Halim Paşanın kardeşidir. 1866 yılında Kahire’de doğdu. Öğrenimini İsviçre’de yaptı.

  Meşrutiyetten önce devlet şurası üyeliğinde bulundu. Kardeşinin Sadrazamlığı sırasında Bura valiliğine atandı. 1,5 yıl kadar valilik yaptıktan sonra 1915 yılında bayındırlık bakanı olarak Sait Halim Paşa kabinesine girdi. Mütarekeden sonra bir çok Türk aydınları ile birlikte İngilizler tarafından Malta adasına sürüldü. İki yıl sürgün yaşadı. Serbest bırakıldıktan sonra Mısıra gitti. 1934 yılında Kahire’de öldü.

  Abbas Halim Paşa sanatçıları sever onlara yardım ederdi. Büyük şair Mehmet Akif Ersoy Halim Paşanın koruduğu sanatçılardandır.


  Kültür
  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya
  Eskişehir iline 65 km, Çifteler ilçesine 3 km uzaklıktadır.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 1.689
  2000 448
  1997 556

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  2004 - Erol Gücen
  1999 - Seydi Ahmet Arda
  1994 - Halil Kozulu
  1989 - Halil Kozulu
  1984 - Abdullah Işık
  1979 - Tevfik Özden

  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Abbashalimpaşa Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş