Abant İzzet Baysal Üniversitesi Mühendislik Fakültesi

'Üniversiteler' forumunda Mavi_Sema tarafından 15 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Abant İzzet Baysal Üniversitesi Mühendislik Fakültesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Abant İzzet Baysal Üniversitesi Mühendislik Fakültesi

  FAKÜLTENİN TARİHÇESİ ve GENEL BİLGİLER

  [​IMG]

  Abant İzzet Baysal Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Bakanlar Kurulu Kararı ile kurulmuş olup halen kuruluş çalışmaları devam etmektedir. Fakültemiz bünyesinde Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, Gıda Mühendisliği, Mimarlık, Şehir ve Bölge Planlama ve Endüstri Ürünler Tasarımı Bölümleri olmak üzere toplam 10 Bölüm yer almaktadır. Ancak kuruluşundan günümüze kadar uzanan dönemde yalnızca Gıda Mühendisliği Bölümü faaliyete geçirilmiş olup, 24.09.2004 tarihli Yüksek Öğretim Genel Kurulu toplantısında anılan bölümün ek kontenjanla 30 öğrenci alması ve zorunlu İngilizce Hazırlık Sınıfı açması uygun görülmüştür. Eğitim-öğretim 2006-2007 Bahar dönemi itibarıyla Fakültemizin yeni taşındığı binasında sürdürülmektedir. Ocak 2007 tarihinden itibaren başlatılan yoğun çalışmalarla Mimarlık, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Makine Mühendisliği ve Çevre Mühendisliği Bölümleri 2008-2009 Öğretim Yılında öğrenci alarak eğitim-öğretim faaliyetine başlamıştır.

  Abant İzzet Baysal Üniversitesinin Gölköy kampüsünde yer alan Mühendislik Mimarlık Fakültesi binası yaklaşık 2500 m2 lik bir alan üzerinde kurulmuştur. Bu yerleşim içinde Dekanlık birimi, akademik ve idari personel ofisleri, derslikler, stüdyolar ve laboratuarlar yer almaktadır. Bunun yanı sıra öğrenci kantini, konferans salonu ve bilgisayar laboratuarımız Bolu’ muzun bazı Sanayi Kuruluşlarının katkıları ile hizmete açılır hale getirilmiştir. Bu katkıları için sanayicilerimize teşekkür ediyoruz.

  Fakültemizin hedefi; güçlü bir altyapıya sahip ve bunları kendi mühendislik alanında kullanabilen, analitik düşünebilen, liderlik ve yaratıcılık niteliklerine sahip, gerekli bilgi ve teknik donanımları etkin ve verimli kullanabilen, problemlere çabuk, pratik ve doğru çözümler bulabilen, konular arasında kolay ilişkiler kurarak yeni çözümler üretebilen ve dünyadaki teknolojik gelişmeleri takip edip kendini sürekli geliştiren, mühendisliğin mesleki sorumluluğunu taşıyabilen genç mühendisler yetiştirmektir.

  Bunun yanı sıra bir diğer hedefimiz; Üniversite-Sanayi işbirliği çerçevesinde Bölgenin sanayicileri ile eğitim, araştırma ve AR-Ge platformunda sürekli beraberlik sağlamak, çevremize bilgi ve birikimlerimizi aktararak yararlı olmaktır.

  Fakültemizin dekanlık görevi Prof. Dr. Mahmut ACIMIŞ tarafından yürütülmektedir.

  Dekan
  Prof. Dr. Mahmut ACIMIŞ  Adres Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Mühendislik Mimarlık Fakültesi
  Gölköy Kampüsü 14280 Bolu

  Telefon 374-2534640
  374-2541000/4201
  Fax 374-2534558


  Web adresi http://www.mmf.ibu.edu.tr
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş