ABank 9 bankadan sendikasyon kredisi aldı

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda KaRDeLeN tarafından 10 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  ABank 9 bankadan sendikasyon kredisi aldı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kredinin faiz oranı libor artı yüzde 1,75, toplam maliyeti ise libor artı yüzde 3,25 olarak gerçekleşti.

  Sendikasyon kredisinin imza töreninde konuşan ABank Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, ekonomik olarak zor bir dönemden geçildiğini ancak finans sektörünün güçlü sermaye ve likidite yapısına sahip olduğunu kaydetti.

  Türkiye bankalarının sendikasyon piyasalarından borçlanabilen az sayıdaki banka arasında yer aldığını söyleyen Özilhan, ''ABank olarak kredi vermede titiz bir yaklaşım sergilemekle birlikte reel sektörü desteklemeye devam edeceğiz'' dedi.

  ABank Genel Müdürü Murat Arığ da küresel krize bağlı olarak yaşanan likidite krizine işaret ederek, geçen yılın bu dönemlerinde, 2008'in ilk sendikasyonunu gerçekleştirdiklerini ve 135 milyon dolar sağladıklarını hatırlatarak, bu sene de zor koşullara rağmen sendikasyonu iyi bir tutarla yenilemeyi başaran ilk bankalar arasında yer aldıklarını ifade etti.

  Geçtiğimiz yılı 2,5 milyar dolar aktif büyüklüğü ile kapattıklarını aktaran Arığ, ''2009 yılında da aktif kalitemizi korumaya çalışırken, müşterilerimizi ve reel sektörü desteklemeye devam edeceğiz'' diye konuştu.

  Arığ, geçen yılkı sendikasyon ile kıyaslandığında yüzde 50'lik bir yenileme oranı yakaladıklarına işaret etti.

  ''SADECE TÜRKİYE VE GÜNEY AFRİKA'YA SENDİKASYON...''

  Sendikasyonu sağlayan bankalar adına konuşan Standard Chartered Bank Finansal Kurumlar Direktötü Kaşif Atun ise dünyadaki sendikasyon piyasalarına ilişkin bilgi verdiği konuşmasında, ''Mevcut ortamda sadece Türkiye ve Güney Afrika bankaları sendikasyona çıkabiliyor. Geçmiş senelerin yıldızı Rusya'ya bile, sendikasyon piyasaları şu anda kapalı durumda. Bankalar bilançolarını temizlemeye çalıştıkları bir ortamda uluslararası sendikasyonlara katılımda seçici davranıyorlar'' değerlendirmesinde bulundu.

  Türkiye bankalarının 8,5-9 milyar dolar civarında bir sendikasyonu döndürmesi gerektiğini ancak likit oldukları için bütün sendikasyonları döndürme zorunluluğu bulunmadığını ifade eden Atun, yüzde 50-60 civarında bir yenileme oranı beklediklerini kaydetti.

  Atun, ''Küresel krizin daraldığı bu dönemde Türk bankalarına sendikasyon piyasalarının açık olması, miktardan bağımsız olarak çok önemli ve pozitif bir göstergedir'' diye konuştu.

  aa
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - ABank bankadan sendikasyon Forum Tarih
Şabanköy Köyü Hakkında Bilgi Merkez Sivas Sivas Tanıtımı 19 Ocak 2011
Tabanköy Köyü Yenice Çanakkale Çanakkale Tanıtımı 2 Mayıs 2010
Balabankoru Köyü Uzunköprü Edirne Edirne Tanıtımı 1 Mayıs 2010
Şabankadı Köyü Merkez Bartın Bartın Tanıtımı 28 Mart 2010
Şabanköy Köyü Kağızman Kars Kars Tanıtımı 23 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş