Abalı Köyü Adapazarı Sakarya

'Sakarya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 6 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Abalı Köyü Adapazarı Sakarya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Adapazarı Suuçtu Köyü Bilgileri -Suuçtu Köyü Hakkında - Suuçtu Köyü Tanıtımı - Suuçtu Köyü Resimleri  Abalı, Sakarya ilinin Adapazarı ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe: ADAPAZARI

  İl:SAKARYA

  İle Uzaklığı:12 km

  İlçeye Uzaklığı:12 km

  Rakım:20 m

  Nüfus:

  2000:1470
  1997:3740

  Tarihi

  Köyün 1453'ten bugüne kadar uzanan bir tarihi vardır. Köyün eskiden adı Yabalı dır. Bu isim eskiden burada halk yabalarla savaştığı için verildiği rivayet edilir ve köyün adının zamanla abalı olarak değiştiği söylenir.

  Kültür

  Genel olarak köy halkının büyük bölümü manav olduğundan, manav (yerli-yerleşik Türklerde)gelenek ve görenekleri hakimdir.Yaşayış açısından, mütevazı bir anlayışa sahip Manavların (yerli-yerleşik Türklerde) gündelik hayatlarında kullandıkları kılık kıyafetleri abartıdan uzaktır.Düğünlerde eskiden davul klarnet çalarmış. şimdilerde ise ork çalıyor. düğünler erkek evinin hazırladığı meydanda olur. Tüm köylüler gelir civar köylerdende gelenler olur. Köyün genç erkek ve kızları müzikler eşliğinde oynarlar. Fakat başka köyün gençleri davet edilmediği sürece katılmazlar. Kız ve erkekler buralarda karşıdan karşıya tanışırlar. Belkide evlenmeye doğru ilk adımlar böyle düğünlerde atılır. Köyde Eskiden Bayramlarda öğleden sonraları kızlar topçular denilen meydande toplanır ve erkeklerde buralara gelir karşıdan onları izler ve beraber el oyunları 3-5 oynarlardı. Bu meydana salıncak kurulur ve kızlar salıncaklarda sallanırdı. Şimdilerde ise bu adetler maalesef kakmış durumda. Ayrıca bu topçular meydanında eskiden eskiden dibeklerle buğday dövülürdü. Köy erkekleri boş vakitlerini genellikle köyün ortasında bulunan köy odasında geçirirler. Köy Yemeklerinden en ünlü yemeği Keşkek'tir. Keşkek genellikle düğünlerde yapılır ve düğün yemeği olarakta bilinir. Köy halkında genellikle evlerinin yanında çamurdan yapılma fırınlar bulunur. Halk ekmeğini bu fırınlarda yapar. Köy halkı kandil geceleri akşam namazında gözleme ve lokma getirir. Akşam namazının ardında köy cami bahçesinde gruplar halinde bunları yerler.

  Coğrafya

  Sakarya merkezine 12km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Köy Muhtarı: :Arif YILMAZ

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 264 379 33 83
  Cep Telefonu: 0 542 550 92 98.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi hayvan ve tarıma dayalıdır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde 2 adet ilköğretim okulu ve 2 adet de öğretmen lojmanı vardır. Bu iki ilköğretim okulunun biri köyün merkezinde diğeri ise Abalı prefabrik yerleşkesindedir. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Abalı Köyü Adapazarı Forum Tarih
Kabalı Köyü Hakkında Bilgi Hafik Sivas Sivas Tanıtımı 19 Ocak 2011
Alabalık Köyü Hakkında Bilgi Narman Erzurum Erzurum Tanıtımı 18 Ocak 2011
Karaabalı Köyü Hakkında Bilgi Sorgun Yozgat Yozgat Tanıtımı 22 Temmuz 2010
Kabalı Köyü Hakkında Bilgi Kadışehri Yozgat Yozgat Tanıtımı 9 Haziran 2010
Kabalı Köyü Hakkında Bilgi Reşadiye Tokat Karadeniz Bölgesi 8 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş