AB Para Sistemi Döküman

'Diğer Mesleki Bilgiler' forumunda Mavi_Sema tarafından 4 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  AB Para Sistemi Döküman konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  DOSYA İÇERİĞİNDEN ALINTI...

  Uluslararası Parasal Politika


  AB PARA SİSTEMİ  HAZIRLAYAN :EDA DERYA TAÇALİ
  BÖLÜM:İKTİSAT TEORİSİ  ÖZET

  Ocak 1999 tarihinden itibaren Avrupa Para Birliği’nin (APB) geçişin son aşaması başlamıştır. Bu tarihten itibaren mali ve ekonomik açıdan birbirinden farklılık gösteren 11 Avrupa Birliği (AB) üyesi ülke ulusal para politikası uygulamasındaki tüm yetkileri Avrupa Merkez Bankası’na devretmiştir. Ayrıca Parasal Birliğe katılan ülkelerin ulusal para birimleri ile Euro arasındaki kurlar geri dönülemez biçimde sabitlemiş ve ortak para birimi Euro mali piyasalarda kaydi olarak kullanmaya başlamıştır. Sadece bu açıdan Avrupa Para Birliği, 1946 yılında uygulanmaya başlanan ve 1971 yılında esnek kur sisteminin benimsenmesi ile sona eren Bretton Woods Sistemi’nden bu yana uluslararası para sisteminde yaşanan en önemli gelişme olmakla birlikte yeni yüzyılın başında Euro uluslararası piyasalarda dolaşımda olan ve diğer ülkelerde de kabul edilen temel paralardan biri olacaktır.


  GİRİŞ
  Parasal Birlik, Birliği oluşturan ülkelerin büyüklükleri, global ekonomiye yüksek entegrasyon dereceleri ile dünya üretimi ve uluslararası ticarette paylarının yüksek olması nedeniyle dünya ekonomisini önemli ölçüde etkileyecektir. Fiyat istikrarının sağlanması ve Avrupa Birliği içinde ticaretin artırılması amacıyla oluşturulan parasal birlik; ticari ve ekonomik ilişkilerde, rekabette, sermaye piyasalarına güvende ve geçişlilikte artış yaratacak, faiz oranlarının birbirine yakınlaşmasını, muhasebe kayıtlarında ve ücretlerde şeffaflığı sağlayacak, büyümeyi pozitif yönde etkileyecek, uluslararası ilişkilerde güçlü ve istikrarlı bir para birimi olma niteliğine sahip Euro'nun giderek artan bir şekilde kullanılmasına paralel olarak, Türkiye ekonomisini yakından etkileyecektir.


  I. PARA BİRLİĞİ KAVRAMI
  Para birliği, döviz kurlarında birliğin sağlanmasını, sermaye hareketlerine konan tüm kısıtlamaların kaldırılmasını, üye ülkeler arasında konvertibilitenin ...

  Toplam:43 Kb...

  http://rapidshare.com/files/41380632..._304_.zip.html
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Para Sistemi Döküman Forum Tarih
Parasempatik Sinir Sistemi Hakkında Bilgi Genel Sağlık 24 Ağustos 2011
Parasempatik Sinir Sistemi - Parasempatik Sinir Sistemi Nedir? Genel Sağlık 24 Ağustos 2011
Kontör yerine para sistemi nasıl işleyecek? Gsm Telefonlar & Operatörler & Diğer Modeller 2 Nisan 2010
Facebook paralı üyelik sisteminin kurbanı olmayın İnternet ve Network 16 Ocak 2010
Para harcamak için belirlediğiniz amaçlarınız nedir kısaca Sorular ve Cevaplar 4 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş