AB Komserinden Türk siyasetçilere çağrı

'Yurt Dışı Haberler' forumunda KaRDeLeN tarafından 15 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  AB Komserinden Türk siyasetçilere çağrı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  AB Komisyonunun genişleme ve komşuluk politikasından sorumlu üyesi Stefan Füle, Türkiye'de reformlar için tüm siyasi partilerin diyalog ve uzlaşma ruhuyla hareket etmesi gerektiğini söyledi.


  AB Bölgeler Komitesinde konuşan Füle, Türkiye'nin AB katılım müzakereleri çerçevesinde artık "çok daha hassas" konularda kararlar alınması gereğine vurgu yaparak, ülkenin geleceği için önem taşıyan reformların toplumun her kesimine danışılarak hayata geçirilmesini istedi.
  Füle, "iktidar ya da muhalefet olsun tüm siyasi partilerin diyalog ve uzlaşma ruhuyla hareket etmesine ihtiyaç duyulduğunu" söyledi.
  Türkiye'nin katılım müzakerelerinin "yavaş" devam ettiğini belirten Füle, Kıbrıs'ta kapsamlı çözüme ulaşılmasının adadaki iki toplumla Türkiye ve AB'nin çıkarına hizmet eden "tarihi bir başarı" olacağını ifade etti.
  Dini özgürlüklerle ilgili 2008 yılında kabul edilen Vakıflar Kanunu kapsamındaki uygulamaları yakından izlediklerini belirten Füle, olumlu yöndeki bu adımın gayri Müslim azınlıkların mülk edinme sorunlarını çözmesini beklediklerini kaydetti.
  Stefan Füle, Heybeliada ruhban okulunun yeniden açılmasına yönelik tartışmanın da kısa sürede olumlu somut kararlara dönüşmesi beklentisini dile getirdi.
  Türkiye ile devam eden geri kabul anlaşması müzakerelerinde ciddi ilerleme sağlandığını bildiren Füle, gelecek haftalarda müzakerelerin başarıyla sonuçlandırılmasıyla "halklar arası temasların teşvik edilmesi için vize (kolaylığı ve vizelerin kaldırılması) konusunun tartışmaya açılabileceğini" söyledi.
  Füle, AB Bölgeler Komitesini Türkiye için özel çalışma komitesi oluşturması ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı davet etmesi nedeniyle tebrik etti.


  -"KIBRIS'TAKİ MÜZAKERELERDE ÖNEMLİ İLERLEME SAĞLANDI"-
  Bu arada, AB Komisyonundan yapılan açıklamada, AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Başkan Yardımcısı Viviane Reding ve Genişleme Komiseri Füle'den oluşan Kıbrıs Komitesinin bu dönemde ilk toplantısını yaparak adadaki müzakereleri değerlendirdiği belirtildi.
  Barroso'nın Kıbrıs Özel Temsilcisi Leopold Maurer'dan kapsamlı çözüm müzakereleriyle ilgili bilgi alan Komitenin, BM gözetimindeki bu süreçte önemli ilerleme sağlandığı sonucuna vardığı ifade edildi.
  AA
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Komserinden Türk siyasetçilere Forum Tarih
Türkiye dağların uzanışı iklimi nasıl etkilemektedir kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 18 Şubat 2017
Türkiye'de dağlar hangi yönde uzanır kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 18 Şubat 2017
Mustafa Kemal'e Atatürk soyadını kim verdi kısaca Atatürk Hakkında Herşey 18 Şubat 2017
Türkiye Selçuklu Devleti kurucusu kimdir kısaca Tarihi Bilgiler 18 Şubat 2017
Atatürk taassuba neden karşı çıkmış kısaca Atatürk Hakkında Herşey 18 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş