Aşk Ve Devrim Kitap Özeti - Michael Pearson

'Kitap Özetleri & E-Kitaplar' forumunda SeLeN tarafından 8 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Aşk Ve Devrim Kitap Özeti - Michael Pearson konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Aşk Ve Devrim Kitap Özet - Michael Pearson Kitapları - Aşk Ve Devrim Kitap Tanıtım - Aşk Ve Devrim Kitap Fiyatı - Aşk Ve Devrim Ön Okuma  Kitap Özet

  Yıllarca gizli tutulmuş, sansüre uğramış bir kadın, bir aşk
  "İnessa, Lenin'le 1910'da Paris'te tanışır. Lenin, 1905 yenilgisi sonrası, karısı Nadya ve birçok Bolşevikle birlikte Paris'tedir. Avenue d'Orléans'da, bira, nar şurubu ve soda içtikleri bir café'nin üst katında toplanmaktadırlar. Lenin'in, her zamankinden daha ciddi bir muhalefetle karşılaştığı günlerdir. Proletari gazetesi kapanmıştır.

  Yeniden örgütlenmek gerekmektedir.

  Güzle birlikte, kumral, yeşil gözlü İnessa gelir aralarına. Dört kez hapse girip çıkmış, Kuzey Kutbu'na yakın bir kasabaya sürülmüş, oradan kaçıp Paris'e atmıştır kapağı. Bir yıl önce de, tüberküloza yakalanan Volodya, kollarında ölmüştür. Dört dili anadili gibi konuşan, örgütleme konusunda yetenekli İnessa, ilâç gibi gelir Lenin'e. Lenin kırkında, İnessa otuz altısındadır.

  Ortak bir erek uğrundaki birliktelik, zamanla derin, ama buğulu bir aşka dönüşür. Bu aşk, tıpkı devrim gibi, inişli çıkışlı, acılı bir yol izleyecek; ama İnessa, Lenin'in örgüt çalışmalarında en yakınındaki, en güvendiği kişilerden biri olacak; "Lenin'in teğmeni" diye nam salıp devrimin en güçlü kadınlarından biri olup çıkacak; İç Savaş boyunca inanılmaz özverilerde bulunacaktır. Ta ki, ülkenin zor koşullarında, önce zatürreeye, ardından koleraya yakalanıp, bir kasaba hastanesinde can verinceye değin.

  Gerçi her ölüm erkendir, ama erken ölümler trajiktir; gözüpek, dünyaya meydan okuyan âşık olmaya cesaret eden insanların erken ölümleri ise bana hep daha da trajik gelmiştir. Ama, Sovyetler Birliği'nde resmî çevrelerin, devrime böylesine hizmet vermiş bir kadının hayat öyküsüne, Lenin'in "imajını sarsmamak" gerekçesiyle sansür getirmiş olmalarında, sanırım Sovyet sosyalizminin trajedisi yatmaktadır."
  -Celal Üster-


  [​IMG]

  Aşk Ve Devrim

  Michael Pearson
  · Karşı Yayınları
  · Basım Tarihi : 12 - 2010
  · ISBN : 9786055717148
  · Sayfa Sayısı : 324
  · Etiket Fiyatı : 18.00 TL
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Aşk Devrim Kitap Forum Tarih
Aşk ve devrim Aşk-Sevgi-Evlilik Sözleri 6 Nisan 2009
8. sınıf inkılap çalışma asker ve komutan Atatürk cevapları nelerdir? Sorular ve Cevaplar Çarşamba 21:15
Taşkömürü yatakları hangi jeolojik zamanda oluştu kısaca Eğitim Bilgileri 18 Şubat 2017
Hintli Cezayirli ve Anzak askerlerinin Çanakkale'ye getirilmesinin nedeni nedir kısaca Tarihi Bilgiler 15 Şubat 2017
Mustafa Kemal'in hangi özelliği savaşta askerlerinin başarılı olmasını sağladı kısaca Atatürk Hakkında Herşey 15 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş