Aşkın Tarihçesi ...

'Tarihi Bilgiler' forumunda semyav5mitq tarafından 2 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. Aşkın Tarihçesi ... konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  prehİstorya:

  Şİmdİkİ yÜzÜk dedİĞİmİz Şey alman kÖkenlİ. Erkek, kilicinin ucundakİ bİr halkayi, kadina "bİrlİktelİk sÖzÜ"nÜn sİmgesİ olarak sunarmiŞ.

  m.Ö. 5. Yy.

  sokrat ŞÖyle demİŞ:"mutlaka evlenİn. ÇÜnkÜ İyİ bİr kadinla evlenİrsenİz mutlu, kÖtÜ bİr kadinla evlenİrsenİz fİlozof olursunuz:"

  m.Ö. 3. Yy.

  misirli kadin kocasina karŞi Çok gÜÇlÜydÜ. ÖrneĞİn erkek İkİncİ bİr eŞ almak İsterse İlk eŞİne Çok yÜklÜ bİr tazmİnat Ödemek zorundaydi.


  1. Yy.

  hiristİyanliĞa gÖre "aŞk" evlİlİk İÇİn Şart deĞİl. Bekaret sahİp olunan en kutsal Şey, cİnsel İlİŞkİ ahlaksizlik, eŞcİnsellİk İse ÖlÜmle cezalandirilmasi gereken bİr suÇ olarak kabul edİlİr.
  270 azİz valentİne 14 Şubat'ta aramizdan ayrilir. Bu kutsal kİŞİlİĞİn kendİnden Ço Öncekİ putperestlerİn doĞurganlik festİvalİ gÜnlerİnde anilmaya baŞlanmasinin tamamen rastlantisal olduĞu dÜŞÜnÜlÜyor.


  3. Yy.

  hiristİyanlarin aŞkta ahlak vurgulamalari zİrveye ulaŞir. Cİnsel İlİŞkİ İhtİrasin İzİnİ bİle taŞimamali ve gÜndÜz vaktİnİ duayla geÇİrebİlmek İÇİn yalnizca akŞam yemeĞİnden sonra uygulamaya sokulmali. İskenderİyelİ clement İŞİ "karisini Çok İhtİrasla seven zİna etmektedİr" dİyecek kadar İlerİ gÖtÜrÜyor.


  4. Yy.

  hİndİstan'da brahman rahİp vatsyayana erotİk kama sutra'yi yazdi


  5. Yy.

  dİnİn evlİlİk ÜstÜndekİ hÜkmÜ kesİnleŞtİ. Evlİlİklerİn kİlİseler tarafindan onaylanmasi zorunlu oldu. Evlİlİk kutsaldi ve İzleyen yÜzyilda İmparator justİnyen boŞanmayi neredeyse olanaksiz, zİnayi da en aĞir suÇ halİne getİrecektİ.


  6. Yy.

  İslamİyet erkeĞİn 4 kadina kadar evlenebİlmesİne İmkan taniyor.


  939

  japonya'da fallusa tapinma geleneĞİnİ kaldirmak İÇİn kyoto'nun ortasindakİ bÜyÜk fallİk gÖrÜntÜ daha az gÖze Çarpan bİr yere taŞiniyor.


  11. Yy.

  Çİnlİ fİlozoflar en eskİ sİmgeler olan yİn ve yang'i kadin ve erkek gİbİ bİrbİrlerİne baĞimli olduklari bİÇİmİnde yorumlamaya baŞladilar.


  1244

  mevlana, Şemsİ tebrİz'le karŞilaŞtiktan sonra kendİnİ İlahİ ve dÜnyevİ aŞka adadi.


  1477

  dÜnyada bİlİnen İlk valentİne yazisi İngİltere'de margery brews adli bİr genÇ hanim tarafindan yazildi. GenÇ kiz Çeyİzİnİn azliĞina raĞmen azİz valentİne'den kendİsİnİ "dÜnyanin en mutlu bakİresİ" kilmasini İstedİ.


  16. Yy.

  seksÜel dÜrtÜlerİn doĞal ve bastirilamaz olduĞunu dÜŞÜnen martİn luther almanya'da dokuz rahİbeyİ manastiri terkedİp evlenmeye İkna eder. İÇlerİnden bİrİ, katharİna van bora, koca bulamayinca onunla kendİ evlenİr ve sonra hakkinda ŞÖyle yazar: "karim benİm İÇİn fransa kralliĞi ve venedİk'İn bÜtÜn hazİnelerİnden daha kiymetlİdİr."


  1613

  don juan, tİrso de molİnas'in "sevİl'İn Şakacisi" oyununda hayata merhaba der.


  1910 ve 20'ler

  margaret sanger new york'ta doĞum kontrolÜ Üzerİne bİr yazi yazar. İngİlİz marİe stopes İse "evlİ aŞk" kİtabinda kadin orgazmina siki bİr selam gÖnderİr.


  1931

  anaİs nİn ve henry mİller taniŞir.

  1960' lar

  cİnsel devrİm baŞlar.

  1975

  amerİka colerado'da "ayni cİnsİyetten olanlarin evlenmesİnİ yasaklayan" bİr yasa bulamayan nİkah memuru clera rorex alti Çİftİ evlendİrmek zorunda kalir. Ama sekİz yaŞindakİ dİŞİ atiyla evlenme İsteyen kovboya "hayir" der. Rorex'İn red nedenİ, sİzİn akliniza gelen deĞİl, "atin evlenme yaŞinin altinda" olmasidir.

  1980'ler

  aids hetero, homo, evlİ, bekar, kadin, erkek bÜtÜn aŞiklara terÖr saÇar.

  1996

  amerİkan kongresİnden geÇen evlİlİĞİ koruma yasasi evlİlİĞİn tanimini daraltir: "evlİlİk kadin ve erkek arasindakİ resmİ baĞlantidir."


  1997

  tÜrkİye İmam nİkahini ve Çok kadinla evlenmenİn erdemlerİnİ keŞfeder.

  2000

  gerÇek aŞkin Çok belali bİr İŞ olduĞunu anlayan kadin- erkek cÜmle cİnsler, sanal aŞklarin dertsİz-tasasiz aŞklarini keŞfederler. Bİlgİsayar ve modem baĞlantisi olmayan kİmseler İse, sanal aŞk maceralarini aĞizlarini Şapirdata Şapirdata dİnlemektedİrler.
  50'lİ yillarin her mahalleye bİr mİlyoner sloganinin yerİnİ "her kÖŞe baŞina bİr İnternet cafe" slogani almiŞtir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Aşkın Tarihçesi Forum Tarih
Sel ve su taşkınlarına neden olan etmenler kısaca Eğitim Bilgileri 3 Mayıs 2015
Eksik baskınlık nedir kısaca Konu Dışı Başlıklar 1 Nisan 2015
Baskın gen ve çekinik gen nedir kısaca Seviyeli-Ciddi Konular 30 Eylül 2014
Su baskınına uğrayan bir aileye yardım eden kişiye tebrik kartı örneği Seviyeli-Ciddi Konular 3 Mart 2014
Sel Baskınlarına Karşı Hangi Önlemleri Almalıyız Eğitim Bilgileri 25 Aralık 2013

Bu Sayfayı Paylaş