Aşil’in Nişanlısı

'Kitap, Resim ve Dergi' forumunda Mavi_Sema tarafından 15 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Aşil’in Nişanlısı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Aşil’in Nişanlısı
  [​IMG]


  Aşil’in Nişanlısı
  Alki Zei


  İletişim Yayınları / Çağdaş Dünya Edebiyatı Dizisi
  Yunanistan’daki 1967 Albaylar Darbesi’nden sonraki günler. Eleni Paris’te bir grup arkadaşı ve kendisi gibi siyasi mülteci dostlarıyla bir Fransız filminde iş bulur: Dehşet Treni. Bu Eleni’nin içine düştüğü ilk ölümcül dram ya da bindiği ilk ‘dehşet treni’ değildir.
  Atina-Pire. Trenle yaptığım ilk uzun yolculuk
  -Eleni sen misin? Ben, Aşil.
  ‘Hangi Aşil?’ diye sorulmaz. Tek bir isim yeter

  Eleni hayatının kalan yıllarında, cesur ve yakışıklı kapetanios’un, kod adı Aşil olan bir gerilla liderinin ‘nişanlısı’ olarak yaşar.. Yunanistan’da Alman işgaline karşı direnişi örgütledikleri yıllar… Hapisanede ölüm kararını bekleyerek geçirdiği günler, komünistlere yapılan zulümlerle dolu yıllar… Yunanlı komünistlerin birbirleriyle mücadele ettikleri Taşkent’teki sürgün yılları… Eleni, ‘Aşil’in Nişanlısı’ olarak yaşadığı bu uzun yıllar boyunca, bağımsız, kendine özgü kişiliğini hep korur. Eleni, nişanlısı gibi diğer siyasi liderlerin sloganlaşmış hayatlarını sorgulamaya ve onlarla mücadele etmeye başlayınca kendi özel dünyasını keşfeder. Bu, dostluğun ve arkadaşlığın soyut ideallerden daha ağır bastığı bir kadın dünyasıdır.
  Alki Zei, bir efsane gibi yaşadığı hayatını tarihsel boyutlarıyla aktarırken, romanın arka planında modern Yunan tarihinin bir panoraması da ortaya çıkıyor.​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Aşil’in Nişanlısı Forum Tarih
Mankenler kraliçesinin işletmeci nişanlısı Magazin Haberleri 2 Aralık 2009

Bu Sayfayı Paylaş