Aşagıkopuz Köyü Hakkında Bilgi Eleşkirt Ağrı

'Ağrı Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 16 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Aşagıkopuz Köyü Hakkında Bilgi Eleşkirt Ağrı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Eleşkirt Aşşagıkopuz Köyü Resimleri - Aşşagıkopuz Köyü Hakkında - Aşşagıkopuz Köyü tanıtım - Aşşagıkopuz Köyü Bilgileri

  Aşağıkopuz, Ağrı ilinin Eleşkirt ilçesine bağlı bir köydür.
  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında çok fazla bilgi yoktur. Ancak köy halkının yıllar önce Şam dan göç edip muhacir olarak bu köye yerleştiği söylenmektedir. Köy Çaçanlar köyü olarakta bilinmektedir. Köy ahalisinin %80 ni Çaçan soy ismini taşımaktadır.
  Kültür(Çand)

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında çok fazla bilgi yoktur. Ancak ünlü sanatçı Burhan Çaçan bu köyden yetişmiştir. Köy halkı son yıllarda eğitime daha fazla önem vererek çocuklarını üniversiteye gÖndermektedir. Köyde halı dokumacılığı yapılmaktadır. Bu gelenek yıllardır varlığını koruyor ve Kürt geleneksel halı dokumacılığında yerini almaktadır. Ayrıca halılarda kullanılan desenler önemli olup bilgisel dökümantasyonun olarak kayıt altına alınmalıdır.
  Coğrafya(Erdnigari)

  Ağrı iline 52 km, Eleşkirt ilçesine 18 km uzaklıktadır. Köyün etrafı dağlarla çevrilidir ve köyün kenarından bir ırmak geçmektedir bu ırmak dağlar arasında ulaşıma imkan vermektedir, ırmağa paralel olarak yapılan yoldan ulaşım sağlanmaktadır. Bu dağ silsilesi içinde büyük ve küçük kösedağ yer almaktadır. Bu iki dağın alt yamaçlarında ormanlık alanlara rastlamak mümkündür. Bu ormanlık alanlar köy halkı tarafından korumaya alınmıştır. Köy kara kavak ve huş ağaçlarının da bulunduğu ormanlık alanı korumada duyarlıdır. Köyümüzde muhtarlığın yaptığı çalışmalar:mezarlığın etrafı yapılmıştır ve içme su deposu yapılmış,taziye evi ve imam evi köy halkın imkanlarıyla yapılmıştır

  İklim :

  Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Kış aylarında yoğun kar yağışı olmasına rağmen etrafında bulunan dağlar sayesinde çok soğuk olmamaktadır. Yaz aylarinda serin yayla havası olmaktadır.

  [​IMG]


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bizimle bu konu altında paylaşabilirsiniz.


  Kaynak : yerel Net
  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
   

Bu Sayfayı Paylaş