Aşağımusalar Köyü Dursunbey Balıkesir

'Balıkesir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 21 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Aşağımusalar Köyü Dursunbey Balıkesir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  aşağımusalar köyü bilgileri - aşağımusalar köyü tanıtım - aşağımusalar köyü resimleri  Aşağımusalar, Balıkesir ilinin Dursunbey ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Osmanlı kayıtlarında Balıkesir topraklarında konup göçmüş ve yerleşmiş birçok yörük obası vardır.Bunlardan biri de "MUSACALU" (Musacalı) (Musalı) yörük aşiretidir.Köyümüzün kurucuları büyük ihtimalle bu yörük oymağındandır.Çünkü Türklerde adet, yerleşilen yere oymak ismi verilir.Köyümüzün ve komşu Yukarımusalar'ın ataları aynı yörük boyu olan Musacalı yörükleridir."MUSACALU" Türkmenleri Oğuzların BEYDİLİ Boyundan olup gelddikleri yer Gaziantep,Adana-Çukurova,Urfa dolaylarıdır.Adana,Antep civarındaki halkın bir bölümü bu oymaktandır.Beydili boyunun kollarından olan Musacalılar Anadolu'nun çeşitli yerlerine dağılmışlardır.Suriye'ye(Rakka ve civarına) yerleştirilmek istendiklerinde çöl ikliminden kaçarak Balıkesir civarına gelmişlerdir.Atalarımız bunlardır.
  Kültür

  köyümüz nüfüsunun üçte ikisi yaşlı kesimden oluşmaktadır ve biz görgümüz ananemiz gereği bayramlarda biraraya gelip onları ziyaret edriz mutlu olurlar bayramlarda camimizde bayramlaşma olur sonra köy odalarımızda yemek yenir eğer nişanlı çift varsa heybe getirilir gıran dediğimiz yerde genç erkekler kızlara salıncak kurar orda görüşürler(bende eşimi orda görürdüm bayramdan bayrama)köyümüzde bayramın ikinci günü herkez kayınvalidesine yemeğe gider heybe giden kıza ogün akşam oyunevi yapılır gelinadayına para takılır bez örtülür onun anlamı o kız artık bizimdir daha başka köyümüzde cenazelerden sonra herkez evinden yemek getirir taziyeye gelen misafirler ağırlanır yine düğünlerimizde üç gün sürer ve üç gün yemek verilrir köyümüzde ekmekaşı hamuraşı pisamat cumburdukhamuru içsizsütlübürek yapılmaktadır başlıca tatlımız sarili dir( bende pandırlan kamilenin torunu yitimlen bayram )köyümüzün başlıca sülaleleri kendime torpil olarak yetimler pandırlar mollaahmetler mollelli garisinle ibramala garamcala burukla dertle çavuşla gücükibramla hasanla boscala batakla yakupla tilkile hatıpla cemalle cımla gossin ateşle v.s dir
  Coğrafya

  Balıkesir iline 107 km, Dursunbey ilçesine 30 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Marmara Ilıman iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 433
  1997 431
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Aşağımusalar Köyü Dursunbey Forum Tarih
Aşağımusalar İlköğretim Okulu Bilgileri Dursunbey Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 27 Ocak 2012
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş