Aşağıkolbaşı Köyü Güroymak Bitlis

'Bitlis Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 18 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Aşağıkolbaşı Köyü Güroymak Bitlis konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Güroymak Aşağıkolbaşı Köyü Bilgileri - Aşağıkolbaşı Köyü Hakkında - Morha Süfla Köyü - Aşağıkolbaşı Köyü Tanıtımı - Aşağıkolbaşı Köyü Resimleri  Aşağıkolbaşı ,Bitlis Güroymak ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: GÜROYMAK

  İl:BİTLİS

  İle Uzaklığı:23km

  İlçeye Uzaklığı: 9km

  Rakım: m

  Nüfus:

  2000:960
  1997:0

  Tarihi

  Köyün ilk adı Morha Süfla olup daha sonra Aşağıkolbaşı olmuştur. Tarihi çok eskilere dayanıp, Selçuklu döneminde var olan köy, çok savaşlara tanıklık yapmıştır. Selçuklu dönemine ait çokça mezarlık vardır.

  Kültür

  Köy genelikle akraba olup 150 hanelik bir köydür. İstanbul, İzmir, Adana ve bir çok ile göç vermiştir. Yemekleri genellikle etli olup içli köfte, helise, keşke, gırardır. Çok zengin bir yemek geleneği yoktur.

  Coğrafya

  Bitlis iline 23 km, Güroymak ilçesine 6 km uzaklıktadır. Anayol üzerinde olup Güroymak ilçesinde ulaşımı en kolay olan köydür.

  İklim

  Köyün iklimi, Karasal iklim etki alanı içerisindedir. Daha önce buğday ekilirken şu an sadece yonca tarımı yapılır. Köyde aşırı derecede su sorunu vardır. Akan sular dahil, çok kez tahlil yapılmasına rağmen sağlıksız olduğu öğrenilmiş ama ne yazık ki hâlâ aynı sudan içilmektedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde yalnızca küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapılır. Büyükbaş hayvan hiç yoktur. Küyde, 2008 yılında aşırı derece kuraklık bastığında ekilen ürünlerden sadece yüzde 20'si alınmıştır ve köy halkı maddi sıkıntı çekmiştir.

  Köy Muhtarı: Bilgi yok.

  Altyapı bilgileri

  Köyde,birinci kademe ilköğretim okulu vardır. ikinci kademe okul bulunmamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi yoktur fakat kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur fakat PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır .Köyde en büyük problem, su şebekesinin olmayışıdır.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş