Aşağıkarakaya Köyü Hakkında Bilgi Sorgun Yozgat

'Yozgat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 5 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Aşağıkarakaya Köyü Hakkında Bilgi Sorgun Yozgat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sorgun Aşağı karakaya Köyü - Aşağıkarakaya Köyü Hakkında - Aşağıkarakaya Köyü Tanıtımı - Aşağıkarakaya Köyü Resimleri
  Aşağıkarakaya, Yozgat ilinin Sorgun ilçesine bağlı bir köydür.

  Köy Muhtarı: MEHMET ÇETİN

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  0 354 241 11 40

  Cep Telefonu:
  0 537 269 66 09

  Tarihi

  Köyün ilk kuruluşu 1800’lü yıllardan önce olduğu bilinmektedir. Bu dönemlere ait köy muhtarının elindeki salma defterine göre köyün 300 hane olduğu tespit edilmiştir. Nitekim köy çeşitli nedenlerden dolayı 1800’lü yıllarda dağılmıştır. Bugünkü köyün mezarlığında ilk köye ait Caminin kalıntıları bulunmuştur ki bu da köyün kalabalık bir yerleşim yeri tezini doğrulamıştır. Mezarlıktaki camiinin tek, giriş direği şuan ki köy caminin önünde dikilidir.Köyün tarihi oldukça geriye gitmektedir. Köy mezarlığının batısında Mustafa Aksoy'a ait evin temel kazıları sırasında roma dönemine ait çanak,çömlek ve bakır sikkeler bulunmuştur. Aynı evin altında yer altı sığınağına giden bir dehliz bulunmuş ve bu dehliz yer yer toprak çöküntüsü ile dolduğundan ileride ne olduğu bilinmemektedir. Kültür ve Turizm Bakanlığınca burada yapılacak bir araştırma sonunda köyün gerçek kuruluş tarihi ortaya çıkacaktır. Köy mezarlığının orta kesiminde bulunun ve camii yeri olduğu rivayet edilen mahalde Roma döneminin binalarında kulanılan bir sütun bulunmuştur. Bu sütun şimdiki caminin yerinde bulunan eski camide ezan okunan bir mahal olarak kullanılmış ve yeni camii ve minare yapıldıktan sonra cami avlusunda dikili taş olarak durmaktadır. Aynı yerde bulunan ve şimdiki camii avlusunda musalla taşı olarak kullanılan mermer kaya parçası yine Roma döneminin pencere altlığında kullanılan taşları andırmaktadır. Köyün iki katlı camisi 1972 yılında eski cami yıkılarak yeniden yapılmıştır.

  Köyün ikinci kuruluşu 1850’li yıllarda Çekerek Beyyurdu köyünden gelme İmamoğulları (Kör Bekirler) tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu sırada Karamağra ( Saraykent ) dan Yozgat’ta giden Ömer Ağa aşireti köyü keşfetmişler, köyün yerini beğenerek buraya yerleşmişlerdir. Karamağaradan köye gelip köyün yeniden kuruluşuna büyük katkısı olan Ömer ağa sülalesi daha sonra Ekinci ce Karakaya soyadını almışlardır. Ayrıca Yozgat Kültür Merkezindeki bilgilere göre Davutoğulları da Şefaatli İlçesinin Erkekli köyünden Halil Fakılı Köyüne oradan şimdiki Sorgun'un Erkekli köyüne yerleşerek köyün kuruluşunu sağlarlar.Sorgun'un Erkekli köyünde hırsızlık yaptıklarından 1880 li yıllarda bu köyden kovulurlar ve köye yerleşmişlerdir.Bu kabile Erduğan soyismini taşımaktadır. Çeşitli sebeplerden dolayı Kör Bekirlerin (İmamoğulları) bir kolu eski köyleri olan Beyyurdu köyüne, küçük bir bölümüde Yozgat merkeze bağlı Kızıltepe köyüne giderler. Kızıltepe köyüne yerleşen Abdullah oğlu Veli bu köyde imamlık yapar ve Memiş ağa isimli bir beyle akrabalık kurarak köyden Zekiye isimli bir bayanla oğlu Hasan'ı evlendirir. İmam Veli öldükten sonra çocukları asıl yurtları olan köye geri dönerler.

  Aradan uzun yıllar geçtikten sonra,Kars' tan Çetin ve Aksoy soyadını alan kabileler, Erzurum yöresinden Orakçı ve Kılıç soyadını alan kabileler Bayburt'un Cilara köyünden Taşkın ve Kayhan soy adını alan kabileler,köye gelip yerleşirler. Köyde bunlara muhacirler adı verilir. 1960 lı yıllarda Yozgat Merkez Divanlı köyünden bir cinayet sebebiyle ayrılarak Karakaya'ya göçeden KALABALIK ailesi de köye yerleşir ve köyün bu günkü düzeni kurulmuş olur.

  Kültür

  Köyün gelenekleri tarihi ile doğru orantılıdır. Ama uzun süre birlikte yaşamanın getirdiği ortak kültür mevcuttur. Köyde yerliler olarak bilinen Ömer Ağa ( soyadları Ekinci olanlar) soyundan gelenler ve Bekirler (soyadları Coşgun) ile 93 Harbi neticesinde hazin göçe maruz kalan ve Muhacirler olarak bilinen ( ki köyün kalan kısmını oluştururlar) yerleşik halkın taşıdıkları farklı gelenek ve görenek köyde hakim kültür yapısını oluşturur. Nüfusa göre eğitimli insan sayısı oldukça fazladır. Köyde Fakülte ve Yüksekokul mezunu olan bir çok insan vardır. Ancak yetişmiş bu insanların köyde ikameti beklenmediğinden her biri farklı alanda ve farklı şehirlerde üniversite hocalığı, öğretmenlik, eczacılık ve diğer mesleklerde faaliyet göstermektedirler. En meşhur yemeği ise yöre yemeği de olan Madımaktır. Türkülere de konu olan bu bitki köyün arazisinde yetişen küçük yapılı bir bitkidir. Özellikle baharın gelmesiyle birlikte Nisan ayında yağmurlarla birlikte yerden fışkıran bu bitki, toplandıktan sonra yıkanıp kıyılarak sıcak suda pişirilir. Zevke ve de imkana göre tereyağı kızdırılarak içine katılacak doğranmış soğanın pembeleşinceye kadar kavrulup katılması suretiyle lezzetli bir hal alır ki; Nisan ve Mayıs aylarında iki ay süreyle hemen hemen her evde ve her akşam pişen bir yemektir. Doğranmış pastırma katılarak daha da lezzetlendirilen bu yemek sarımsaklı yoğurt katılarak da yenebilir. Elbette ki tek yemek bu değildir. Daha onlarca yemek yöreye has tarzda ve lezzette pişirilir.

  Coğrafya

  Yozgat iline 23 km, Sorgun ilçesine 12 km uzaklıktadır. Aşağıkarakaya Köyü Yozgat İli'nin Sorgun İlçesi'ne bağlı bir köy olup 39.82 enlemi ve 35.169998 boylamı koordinatlarında yer alır.

  Doğusunda Dişli Batısında İnceçayır, Kuzeyinde Ağacın ve Taşpınar köyleri, Kuzey batısında Kababel köyü, Güneyinde Babalı,Aşağı ve Yukarı Taşlık köyleri bulunmaktadır.Köyün kuzeyinde Köy Hizmetleri tarafından yapılan sulama göleti bulunmaktadır.Köyün arazisinin % 60 ' düz ovalık ve sulu tarım yapılmakta geriye kalan kısım yükseklerde olmasına rağmen tarıma elverişlidir. Kızılırmak'la birleşen Eğriöz çayının büyük bir kolu köyden doğmaktadır. Köyün en yüksek kesimi Babahasan denilen mevkidir.Buradan açık havada bakıldığında Erciyes dağının zirveleri görünmektedir. Keltepe,Karatepe, Taşocağı,Babahasan,Taşlıtarla, Pöhrekl isimleri köy halkı tarafından arazilere verilen yerel isimlerdir.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Karasal iklim tipi olarak kendi içerisinde çok farklılıklar göstermektedir. Trakya'da yaşanan karasal iklim tip ile İç Anadolu'da, Doğu Anadolu'da ya da İç Ege bölgesinde yaşanan karasal iklim tipleri birbirinden farklılıklar göstermektedir. Köyün iklimi rakım düşüklüğünden Yozgat iklimine göre daha yumuşak geçer.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 108
  2000 171
  1997 159

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köyün, tarım alanları sulanmakta; şekerpancarı, patates ve çeşitli sebzeler yetiştirilmektedir. Kuru tarım alanlarında ise, buğday, nohut, mercimek ve yem bitkilerinden yonca, korunga gibi ürünlerin üretimi önemlidir. Özellikle bitkisel üretimin yanı sıra hayvancılık da önemli bir gelir kaynağıdır. Doğal ve Sun’i tohumlama çalışmaları, ithal inek dağıtımı gibi teşviklerle modern hayvancılığa doğru gidiş hızlanmıştır. Köyün gençlerinin büyük bir bölümü kamu ve özel sektörde çalışmakta, geri kalan kısımı ise tarım ve hayvancılıkla geçinmektedir.

  Eğitim

  Köye İlkokul 1961 yılında şu anda cami imamının lojman olarak kullandığı binada açılmıştır.İ lk mezunlarını 1966 yılında veren okul daha sonra köylü vatandaş işbirliği ile mezarlık yakınına yapılan yeni binaya taşınmıştır. ilköğretim Ancak bu bina devletin aldığı bir kararla kapatılarak taşımalı eğitime geçilmiştir. Bu okulun ilk mezunlarının küçük bir bölümü orta,lise ve fakulte eğitimlerini tamamlayarak devlet kademelerinde önemli görevlerde bulunmuşlardır.

  Alt yapı bilgileri

  Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]


  Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Aşağıkarakaya Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş