Aşağıkanara Köyü Kofçaz Kırklareli

'Kırklareli Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 3 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Aşağıkanara Köyü Kofçaz Kırklareli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kofçaz Aşağıkanara Köyü Bilgileri -Aşağıkanara Köyü Hakkında - Aşağıkanara Köyü Tanıtımı - Aşağıkanara Köyü Resimleri  Aşağıkanara, Kırklareli Kofçaz ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: KOFÇAZ

  İl:KIRKLARELİ

  İle Uzaklığı:45 km

  İlçeye Uzaklığı:19 km

  Rakım: m

  Nüfus:

  2000:84
  1997:83

  Tarihi

  Aşağı Kanara ise "Kanara-i Zir" olarak anlatılmaktadır. Kanara, Salhane demektir. Hayvanların topluca kesildikleri yer anlamına gelmektedir. Buna göre Kanara Köyleri büyük bir ihtimalle Osmanlı ordularının et ihtiyacını karşılamak amacıyla, hayvan çiftliklerinin ve buna bağlı et kesim yerlerinin bulunduğu yöre olması lazım gelir. Bir başka olasılık da bu köylerde oturan insanların göç ettikleri yere ait bir ismi köylerine vermiş olmalarıdır. Yalnız tarihte bu köylerin bulundukları bölgelerde çok sayıda hayvan çiftlikleri bulunduğuna ilişkin kayıtlara rastlanmaktadır. Gerek Aşağı Kanara gerekse Yukarı Kanara küçük ve fakir köylerdir. Halkın geçimi tarım ve hayvancılığa bağlıdır. Kendi ihtiyaçlarını karşılayacak kadar üretim yapabilmektedirler. Eski köyler olmaları sebebiyle, halk her türlü koşula rağmen köylerine, geleneklerine bağlı yaşamaktadır.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya

  Kırklareli iline 40 km, Kofçaz ilçesine 13 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Trakya Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: : Emin DEMİR

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0288 7677106
  Cep Telefonu: 0532 597 3233

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş