Aşağıköy Köyü Merkez Bilecik

'Bilecik Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 21 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Aşağıköy Köyü Merkez Bilecik konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Aşağıköy Köyü Merkez Bilgileri -Aşağıköy Köyü Hakkında - Alıç Köyü Tanıtımı - Aşağıköy Köyü Resimleri


  İlçe: MERKEZ - İl: BİLECİK

  Köy Muhtarı: Bilgi Yok


  Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok


  Bilecik
  Bilgiler
  Nüfus 1123 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 11000
  Alan Kodu 0228
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
  İl Bilecik
  İlçe Merkez
  Web Sitesi

  Aşağıköy, Bilecik ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.
  Tarihi

  1885 yılında daki Salnameye göre ((Hüdavendigar Vilayeti(Bursa), Ertuğrul Mutasarrıflığı(Bilecik), Merkez Kazası Küplü Nahiyesine bağlı Aşağıköy)) 3 mahalleden oluşmaktadır

  Bu mahalleler;

  Orta Mahalle; Bu mahalle müslüman mahallesidir, Aşıklar tepesi ile Kırmızı Çeşme arasındaki huduttan oluşur. Çeşmesi yıkılan caminin yanındaki Müslüman çeşmesidir. Kariye Mahallesi; Bu mahalle şu anki muhtarlıktan aşağı köprüye kadar olan kısımdan değirmen ve Kırmızı çeşme arasındaki alanı kapsamaktadır. Mahallenin içinde rum ve ermenilere ait çini atölyeleri bulunmaktadır. Şu anki Leylek yuvası o zaman bilecik ve bursa havalisinin en büyük çini fabrikasının bacası idi. Yukarı Mahalle; Bu mahalle Rum mahallesidir. Kırmızı Çeşmeden çiftliğe kadar olan alanı kapsamaktadır. mezarlığı ve kilisesi mahalle içierisindedir. Mezarlık Hocanın bağının doğusunda yeni yapılan otobanın altında kalan alandır. Kilise ise Hatice ninenin evinin üst ksımındadır.

  Aşağıköy ismi, Osmanlının ilk kuruluş yıllarına dayanır. Köyün ismine ait iki rivayet vardır. Birinci rivayet; o zaman söğütteki aşiret yörüklerinden bir aileye Cedit Köy (şimdiki Yeniköy) kurdurulmuş ve aile bu köye yerleştirilmiştir. Bir kaç aile ise ozaman Rum ve Ermeninin karışık yaşadığı aşağıköye gelmiş ve şu anki caminin hemen yanında (Niyazi Ahmetlerin evinin doğusundan itibaren) yerleşmeye başlamışlardır. Buraya yörük türklerin yerleşmesi üzerine evvelve Yeniköye yerleşen yörükler buraya Aşağıdaki Köy demeye başlamış ve bu söz zamanla Aşağıköy olarak değişmiştir.


  İkinci Rivayet ise köye ilk gelip yerleşen iki aile, diğer köylerdeki halk gibi Kayı Boyuna mensup ailelerdendir. Bilindiği üzere Osmanlı Devletini Kuran Türk Boylarından olan Kayı boyu, Aşağı Kayı Boyu ve Yukarı Kayı Boyu diye ikiye ayrılmaktadır. Bu köye yerleşen iki aile Aşağı Kayı Boyundan olduklarından buraya Aşağı Kayı denmiş ve bu isim zamanla Aşağıköy olmuştur.(Bkz, Kastamonunun Tosya İlçesine bağlı bir aşağı kayı köyü bulunmaktadır.)
  Aşağıköy, Yunanlıların Batı Anadoluyu İşgali esnasında İl merkezi ve diğer köyler gibi Yunan işgaline maruz kalmış,bir yandan yunan işgalcilerle diğer yandan çerkez çetecilere karşı sürekli savunma ve direniş hareketinde bulunmuş ve Bilecikin Kurtuluşu ile birlikte Aşağıköyde kurtulmuştur. Ancak köyden çekilen Yunan Kuvvetleri Köy Muhtarı Hasan Efendiyi Süngüdarbeleri ile şehit etmişlerdir. [değiştir]

  Muhtar Hasan Efendinin şehit edildiği yer caminin önünden geçen yolun alandan gelen yol ile birleştiği kavşakta bulunan eski çeşmenin önü olarak rivayet edilmektedir. Bir diğer rivayete ve köyde tutulan Askeri rapora göre Muhtar çeşme önünde süngülenmiş, yaralı olarak evine sığındıktan sonra burada yeniden süngülenerek şehit edilmiştir. (Bu olayı sarı Muratın rahmetli dedesinden ben bizzat dinlemiştim.)

  Batı Cephesi Askeri Polis Teşkilatı Başkanı Binbaşı İsmail Hakkı Bey tarafından olaya ilişkin olarak hazırlanan raporda durum şu şekilde beyan edilmektedir. “1. Bilecik 13.1.1337 (1921) tarihinde bilahadise (olaysız) işgal edilmiştir.

  2. Bilecik’te ufak tefek çapuldan gayrı birşey olmamıştır. Bu da düşmanın namuskârane hareketinden ileri gelmiyor. Ancak Bilecik’i işgal ettikten sonra bütün kuvvetleriyle meydan muharebesine ilerlemesinden ve avdetinde de şahri gayet acele tahliye etmesinden münbaistir (kaynaklanmıştır). Düşman Söğüt’ten Yenişehir’e kadar güzergâhında tesadüf ettiği köyleri pek ziyade zarara giriftar etmiştir (uğratılmıştır).

  Köylülerin mevaşi ve hayvanatını (koyun ve sığırlarını) sürüp götürmüştür. Köyler meyanında (arasında) “Yeniköy’ün hali cidden calib-i rikkat (acıma hissi uyandırıcı) ve teessürdür (üzüntü vericidir). Yeniköy’de canlı bir kedi dahi görülmemiştir. Köylü elleri koynunda başına gelen felakatin tesiriyle müterafık üzüntüyle karışık bir neşe ile askerlerimizi karşıladılar ve onların ayaklarını öpmek ve göz yaşlarını akıtmak suretiyle beyan-ı hoş amedi eylediler (hoşgeldiniz dediler). Söğüt’ten Bilecik’e güzergâhta öbek öbek tavuk tüyleri görülmüştür.

  3. Bilecik İstasyonu karşısındaki “Aşağı Köy”de tesadüf ettiğim feci manzara pek rikkat-engiz (acıklı) idi. Bütün evler yağma edilmiş, hayvanat sürülmüş, köylüler soyulmuş, köyün muhtarı süngü darbeleriyle şehit edilmiştir. Yetmiş yaşında olan bu masumun naaşı oda içerisinde hercü-merç (karmakarışık) edilmiş eşya ve erzak arasında bulunmuştur.

  Kültür

  Köyün en önemli geleneği kesintisiz olarak HIDIRELLEZ şenlikleri düzenlenmesidir. Eski yıllarda alanda geceleyin bir ateş yakılır ve üzerinden atlanırdı. Hıdırellez kutlamaları her yıl Mayıs ayının ilk haftası kutlanmaktadır.

  Coğrafya

  Bilecik merkezine 5 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 1678
  2000 1123
  1997 1245

  Ekonomi

  Köyde tarım ve hayvancılık yok denecek kadar azdır. Köy sakinleri işçi, memur ve serbest meslek sahibi insanlardır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. 2009 Yılı Mahalli İdareler seçimleri neticesinde köy muhtalığına HANİFİ ACUR getirilmiştir.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Aşağıköy Köyü Merkez Forum Tarih
Aşağıköy Köyü Merkez Bingöl Bingöl Tanıtımı 11 Mart 2010
Aşağıkoymat Köyü Merkez Şanlıurfa G.Anadolu Bölgesi 5 Mart 2010
Aşağıköy Köyü Hakkında Bilgi Ayancık Sinop Sinop Tanıtımı 7 Haziran 2010
Aşağıkoyunlu Köyü Şavşat Artvin Artvin Tanıtımı 30 Mart 2010
Aşağıköy Köyü Ulus Bartın Bartın Tanıtımı 28 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş