Aşağıhüyük Köyü Hakkında Bilgi Kangal Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 21 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Aşağıhüyük Köyü Hakkında Bilgi Kangal Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  aşağıhüyük köyü bilgileri - aşağıhüyük köyü resimleri - aşağıhüyük köyü tanıtım  Aşağıhüyük, Sivas ilinin Kangal ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Bu köy 1864 kuzey Kafkasya sürgünü sırasında Kafkasyadan gelmiş bir Çerkes (kabartay) köyüdür.Son dönemde yoğun olarak göç veren bu köy, aynı zamanda Kayseri pınarbaşı bölgesindeki 74 Çerkes köyünün ve uzunyayla olarak tanımlanan bölgenin en uç noktasıdır. Köyün Çerkesce ismi Babuguey'dir ve aynı isimde iki köy daha mevcuttur(bu köylerin birisi kayseri pınarbaşı,diğeri sivas yıldızeli ilçelerine bağlıdır)Köy Çerkesce ismini bir aileden almaktadır. Köyün Türkçe ismi ise eski dönemlere kadar uzanmakta ve bölgenin tarihi ile bağlantılı olarak bir alan tanımlamasına dayanmaktadır. Bölgede,tarih öncesi dönemlere uzanan kalıntılardan kaynaklandığı sanılan "aşağı hüyük" ve "yukarı hüyük" olmak üzere iki köy mevcuttur. Kayseri-Malatya -Sivas üçgeni içerisinde kalan hüyük yaylasının arkeolojik geçmişinin m.ö 3000 - 5000 yıllarına uzandığı bilinmekte ve bu iki köy de bu arkeolojik bölgenin sınırı olarak tahmin edilmektedir. Aşağı hüyük isminin de bu tarihi bağlantıdan geldiği düşünülmektedir. onur
  Kültür

  Köy bir Çerkes köyü olması sebebiyle günlük yaşama tümüyle Çerkes gelenekleri ve Çerkes toplumsal ilişkileri egemendir. Büyüğe mutlak riayet,kadına saygı,çocuğu tüm cemiyetin sahiplenmesi gibi değişmez temel kurallar günümüzde baskın gelen asimilasyona rağmen devam ettirilir. Cenaze düğün toplantı gibi cemiyet işleri tamamen Çerkes kurallarına göre yürütülür.
  Coğrafya

  Sivas iline 95 km, Kangal ilçesine 44 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 75
  1997 73
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Sever Işık
  1999 -
  1994 -
  1989 -
  1984 -

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]
  [​IMG]

  kaynak-vikipedi
  özgür ansiklopedi


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Aşağıhüyük Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş