Aşağıgülbahçe Köyü Pertek Tunceli

'Tunceli Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 24 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Aşağıgülbahçe Köyü Pertek Tunceli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Aşağıgülbahçe Köyü Pertek -Aşağıgülbahçe Köyü Hakkında - Aşağıgülbahçe Köyü Tanıtımı -Aşağıgülbahçe Köyü Resimleri


  Köy Muhtarı: ŞEYHO KURT


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:
  Telefon:

  0 (428) 662 22 10
  Cep Telefonu:

  0537 382 58 74  Tunceli
  Bilgiler
  Nüfus 107 (2008)
  Rakım 1050 metre
  Koordinatlar 38°55′50″N, 39°10′20″E
  Posta Kodu 62500
  Alan Kodu 0428
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
  İl Tunceli
  İlçe Pertek
  Bucak Akdemir
  Web Sitesi Yerelnet

  Aşağıgülbahçe, eski adı Kurmes, Tunceli ilinin Pertek ilçesine bağlı bir Şavak

  Tarih

  Köyün eski adı Kurmes olup devlet tarafindan Aşağıgülbahçe olarak değiştirilmiştir. Bilinen bir tarihi olmamasına rahmen, eskiden büyük bir köy oldugu, bilinmiyen nedenlerden ötürü köyden önemli göcler olmustur. Sivas'sın Hafik ilcesinde 14 köy (Yalincak, Aktas, Degirmen Bogazi, Pir Hüseyin, Benli Kaya, Terekli, Aluclu, Agil, Yanliz Agil, In Köyü, Evcil, Demirci, Derince, Inandik, ve Kabali) Divriği ilcesine baglı 7 köy (Camurlu, Pingen, Kiriklar, Zeyneller, Sahna, Keklik, Pinari, Burmahan, Sircali), Erzincan Kemaliye ilcesine baglı 3 köy (Agilli, Dilli, Yokusbasi) ve Kayseri'nin Sarız ilcesine bagli 4 köyün (Daridere, Ördekli,Carsak,Tavla, Kitikrat) Gümüşhane Kelkit ilçesine bağlı Akdağ, Aydoğdu (Şemik) ve Kömür köyleri Kurmes'ten göc ettikleri söylenmektedir. Adı gecen il sınırlarına yasiyan köylülerin aynı dili ve lehceyi konusmaları, bu köylülerinde pirleri Axucanl'ı olması eskiden beri anlatılan bir hikâyedir.

  Kurmes'de alevilerin yanı sıra hıristiyanlıgı benimsemiş diger toplulukların da izlerine raslanmaktadir. Belli semtler Ermenice isim tasimaktadır. Barzingan, ani gele, Zambik ve Vank vs. Ayrıca köy alt tarafında büyük bir Ermeni mezalığı vardır. Ancak mezarlığa okul yapıldığı için mezarlık kayboldu. Kurmes kelimesi tamamen Kürtce bir kelime olup, "siyah fes" anlamina gelmektedir. Kumres "Siyah külah" anlamındadır. Kürmeşliler hiçbir zaman fes takmadıkları için siyah fes anlamı bence doğru değildir(Erhan Aslaner) Eskide büyük bir köy oldugu, köy cevresinde halen varlıgını koruyan 8 büyük mezarlık alanlarında görmek mümkündür. Kurmes her hangi bir aşirete mensup olmamasina rahmen, eskide Kurmes sınırlarının Hozat'a baglı İn köyünde kadar gittigi söylenilmektedir. Mağaralar bölgesinde de toplan 20 yakın magara vardır. En kücügü 15 m2 en büyügü 300 m2 genişliginde olup iki katli mağaralar vardir. Bir mağaranın ortasında çeşme de bulunmaktadir. Gelin taşı olarak bilinen köyün üst semti, kırmızı kum taşı kayalıklarında olusan binlerce peri bacalarından olusmaktadir.
  Coğrafya
  Tunceli iline 73 km, Pertek ilçesine 20 km uzaklıktadır. Keban Barajı'na 2 km mesafededir.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Baraj karasal iklimin özelliklerini yumuşatmış ve artık kışları az kar yağa olmuştur.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 117
  1997 153
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. 1980 yillarinda 16. 000 kücük bas hayvan beslerlerdi. Basta Elazig, Tunceli ve Erzincan yasiyan insanlarin tulum peyniri ihtiyaclarini karsilamada ilk siralarda yar alirlardi. Simdi 2000 e yakin kücük hayvan beslemekteler. Köylüler ticaretle ugrasma gelenegi eskilere dayanmaktadir. 1980 lerden önce her evin 100 ile 500 arasi koyunu vardi. Koyun sütünde peynir ticareti yapilirdi. Yayla yasaklari sonucu bu alan tamamen cöktü. Avrupada 350 yakin aile yasamaktadir. Insanlar genellikle ticaretle ugrasmaktalar. 130 yakin ailenin ticari is yerleri vardir.Is yerleri textil, sebze ve gastronomi alanindadir. Bu isyerlerinde 500 yakin insan calistirmaktalar. Avrupada yasiyanlarin büyük cogunlugu yasadiklari ülkelerin vatandasligina gecmislerdir.Bu insanlarin cogunlugu yillik izinlerini köyünde gecirmekte ve ülke ve bölge ekonomisine önemli maddi katkilar sunmaktalar. Yüksek ögrenim görmüs 100 üzerinde insanimiz vardir.
  Pirleri Axucan'lılar. Temel ibadet biçimi semah ayınıdır. Semahlarda dedeler deyiş söyler. Okur yazar oranın yüksekliği ve 70'li yılların sol kültürünün etkisiyle feodal bağlar biraz zayılamış olmakla birlikte hala etkisini devam etmektedir. Başta Almanya olmak yurtdışına ve Türkiyenin belli metropol sehirlerine büyük bir göç vermiştir. Köyde 70, Avrupada 350 yakın, Türkiyenin metropollerınde 50 yakın aile yasamaktadır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Şerif Kurt
  2004 - Selman Düzyar
  1999 - Süleyman Düzyar
  1994 - Selman Düzyar
  1989 - Hasan Banguş
  1984 - Zeynel Aslaner
  1983-Zeynel Aslaner

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi var fakat faal değildir. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yolun Pertekten köye giderken son 3 kilometresi bozuk durumda olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Ancak 2009 yılında bu bozuk 3 km'lik yol da Tunceli Köy Hizmetleri tarafından yapılmıştır.
  [​IMG]
  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Aşağıgülbahçe Köyü Pertek Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş