Aşağıdanışment Köyü Savaştepe Balıkesir

'Balıkesir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 21 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Aşağıdanışment Köyü Savaştepe Balıkesir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  aşağıdanışment köyü bilgileri - aşağıdanışment köyü resimleri - aşağıdanışment köyü tanıtım  Aşağıdanişment, Balıkesir ilinin Savaştepe ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  köyün kurucuları HIDIRLI VE HACILI sülalelerinin önderliğinde kurulduğu ileri gelenleri tarafından belirtilmektedir.Eski yıllarda[4-5 kuşak önce] yazları köyün bulunduğu yere gelirler kışları ise bergamaya göç ederlermiş.son olarak köyün bulunduğu yere geldikten sonra köye yerleşmişlerdir.diğer bir rivayete göre anadoluda kurulan ilk türk beyliklerinden olan danişmentliler oldukları ileri sürülmektedir.
  Kültür

  Köyün gelenek ve göreneklerinden bengıi oyununa benzeyen ağır hava oyunu vardır yemekleri düyün yemeklerinde vazgeçilmeyen keşkek ve nohutu meşhurdur
  Coğrafya

  Balıkesir iline 52 km, Savaştepe ilçesine 7 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, ılıman Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.yer yer akdeniz.iklimi görülmektedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 265
  1997 257
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.hemen hemen her evde bir iki büyükbaş vardır. Dört beş ailede küçükbaş hayvancılığı yapılmaktadır.tarımda buğday soğan kavun nohut tercih edilir.sonyıllarda ağaca yön elenler olmuştur.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün [[içme suyu şebekesi YAKLAŞIK 10 YILDIR VARDIR kanalizasyon şebekesi 2009 yılında yapılmıştır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.csm şebekesi çekmektedir.
  [​IMG]
  [​IMG]
  kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş