Aşağıdüzmeydan Köyü Hakkında Bilgi Taşlıçay Ağrı

'Ağrı Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 16 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Aşağıdüzmeydan Köyü Hakkında Bilgi Taşlıçay Ağrı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Taşlıçay Aşağıdüzmeydan Köyü - Aşağıdüzmeydan Köyü Hakkında - Aşağıdüzmeydan Köyü Tanıtımı - Aşağıdüzmeydan Köyü Resimleri
  İlçe: TAŞLIÇAY

  İl: AĞRI


  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu:
  2000
  510

  1997
  475


  İle Uzaklığı:
  40 km

  İlçeye Uzaklığı:
  12 km  Tarihi

  Köyün tarihi çok eski olmakla beraber;ne zaman kurulduğu hakkında kesin bir bilgi yoktur.Köy içerisinde ermenice yer adlarından ve deré(kilise)adlı yıkıntılardan bir zamanlar burda ermenilerin yaşadığı belli olmaktadır.Köyün içerisinde geçen su köyü ikiye bölmüştür.Güney kısmında kalan Taxın(mahalle) adının tape xaça(haçlar tepesi)olması;burada ermeni ve kürtlerin içiçe yaşadığı anlamı çıkmaktadır.Köyün adı tarih boyunca duzmeydan olarak anılmıştır.Köyün isminin her ne kadar türkçe olması;burada Türklerin yaşadığı anlamını çıkarmıyor.Bu isimlendirmenin bir hikayesi,bir geçmişi olduğuda aşikardır.Köye ilk yerleşen ailenin mala evloyé simo olduğu söylenir.Köy aşiretsel olarak kendilerini zilli aşiret konfedarasyonun celali yapısının pileki kolunun mala muret ailesine mensup olarak görür.Köyde pileki olmamalarına rağmen evlo simo,mala cive,mala nisevk gibi ailelerde artık kendini mala muret mensubu olarak görmektedirler.köyde yaşayan aileler şunlardır.mala hese temo,mala hisoye çeto,mala kasoye bedo,mala evloye simo,mala mihoye beko,mala cive ve mala nisevktir.Köyden konya yeniceoba,aydın ve ilçelerine,izmir-bergama,istanbul,bursa,kayseriye ve avrupaya yoğun bir göç yaşanmıştır.

  Kültür

  Köy geleneksel kürt kültürünün izlerini taşımakla beraber,islam öncesi kürt geleneklerinin de izlerini halen taşır.Beran berdan(koç salımı ritüeleri)hıdır nebi kutlamaları devam etmektedir.Yemekleri keledoş,helise;kéşke,barani,avsira torak a,yöresel yemeklere birkaç örnekten biridir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.köy halkı tamamen hayvan olarak beslenmektedir

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Ferzende Işık
  2004 - Ferzende Işık


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyüniçme suyu şebekesivardır. kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol toprak olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Aşağıdüzmeydan Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş