Aşağıbalcılar Köyü Merkez Bitlis

'Bitlis Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Aşağıbalcılar Köyü Merkez Bitlis konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Aşağıbalcılar Köyü Bilgileri - Aşağıbalcılar Köyü Hakkında - Aşağıbalcılar Köyü Tanıtımı - Aşağıbalcılar Köyü Resimleri  Aşağıbalcılar ,Bitlis Merkez ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: MERKEZ

  İl:BİTLİS

  İle Uzaklığı:17km

  İlçeye Uzaklığı:17km

  Rakım: m

  Nüfus:

  2000:0
  1997:0

  Aşağıbalcılar Köyü Bitlis Merkez ilçenin güney batısında yer alan bir köydür. Yetiştirdiği en önemli şahsiyet Osmanlı Padişahi Sultan Abdulhamit döneminin sadraazamı olan Ali Bey'dir. İstanbul Alibeyköy semtinin adı buradan gelmektedir. Köyün popülasyonu 1980-1995 yılları arasında Türkiyenin muhtelif kentlerine dağılmıştır. En büyük kafilesi Antalya'da yaşamaktadır. Bal, ceviz ve meyveleri ile ünlüdür. Köy halkının soyadları Karaman,Karakuş, Durmuş, Taşcan, Taş, Halidi, Kurşun, Düşkün, Kırmızı,Çiçek,Dursun ve Deniz'dir. Ancak tamamı 2 kuşak öncesinden birbiriyle akrabadır. Köy halkının hepsi Halid Bin Velid'in torunlarından Halife-i Kutbun torunlarıdır. Halid Bin Velid islamın ilk çağlarında Peygamber Efendimizin ileri uç komutanlarından olup Anadolunun doğu bölgesini fethederek islamiyetin yayılmasında etkili olmuştur. Köyün eski ismi olarak bilinir. Bitlis merkezine 17 km uzaklıktadır. Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi TÜTÜN ve hayvancılıK pazarlaması yapılarak ekonomi dengesi sağlanır

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: Bilgi yok.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır ancak kapalıdır. Köyün çok yumuşak bir içme su kaynağı vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş