Aşağıada Köyü Hakkında Bilgi Ulaş Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 20 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Aşağıada Köyü Hakkında Bilgi Ulaş Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  aşağıada köyü bilgileri - aşağıada köyü tanıtım - aşağıada köyü resimleri  Aşağıada, Sivas ilinin Ulaş ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Aşağıada köyü halkı, 1920 (daha önceleri gelmiş olabileceği mevcut köy kütük kayıtlarından anlaşılabilir). 1980 yılında Yukarıada köyünden buraya gelmiş olmaları sebebiyle bu köye Aşağıada demişlerdir. Köyde yol sorunu yoktur. Köy ilkokulu 1962 yılında yapılmıştır. Köyün eski camisi, 1962 yılında yeniden inşa edilerek betonarme bina olarak yapılmıştır. Minaresi sonradan yapılmıştır. Eski yıllarda burada su değirmenleri bulunmakta idi.

  Tokat havalisinden gelmiş oldukları rivayet edilmekte ise de bu oymağa mensup insanlar da Baharözü, Ekincioğlu gibi köylere Osmanlı döneminde devlet eliyle yerleştirilen Yörükan-ı Halep Türkmanı’na mensupturlar. Hasanbeyoğulları (Özdemir), Korbekirler (Şahin), Murtazaoğulları (Kartal) Karacalar köyünden gelmişlerdir. Kadirkahyalar (Doğan) ve Sofuoğulları (Yıldız) Karaşar köyünden gelmişlerdir. Mustafa Kahyalar(Yılmaz), Ahmet Kahyalar (Demir), (Fırat) gibi köy halkının büyük bir kısmı Yukarıada köyünden bir kısmı da Ekincioğlu köyünden gelerek buraya yerleşmişlerdir. İstiklal Savaşı, Kore savaşı ve Kıbrıs savaşına katılan Gazileri halen hayatta olanları vardır. Örneğin Çolak Mehmet adlı zat, İstiklal savaşında sakat olarak geri dönebilmiştir. Emiroğullarından Osman, Doğan’lardan Abdullah, Hasanbeyoğullarından Ahmed ve Mehmed adındaki iki kardeş, istiklal harbinde katılıp da geri dönemeyenler arasındadırlar.

  Aşağıada köyünde Ahmet Hasdemir (1934- ) ve Ömer Fırat şiir yazmaktadırlar. Tv yayıncısı ve iş adamı Ahmet Hasdemir (25/02/1964) bu köyden doğmuştur. kıbrıs gazileri hüseyin kartal şahap kartal
  Coğrafya

  Sivas iline 35 km, Ulaş ilçesine 6 km uzaklıktadır. Aşağıada köyü Ulaş ilçesinin kuzeyinde yer alır.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 164
  1997 162
  Kültür

  Kültürel olarak İç Anadolu kültürü hakimdir. Düğünlerde; düğün başlamadan diğer köylere ve köye mumcu (düğün davetcisi) gideceği kişinin durumuna göre şeker ile davet edilir. Düğün günü başladığında evin önüne dikilen bir türk bayrağı ve bayrağın bağlı olduğu ağacın tepesine yerleştirilen bir soğan ile birlikte dualarla bayrak dikilir, davul zurna ile bu herkese duyurulur genellikle çarşamba veya perşembe günleri başlar. Misafirliğe özellikle düğün misafirliğine çok önem verilir adına ise düğüncü denir. Düğün sahibi, düğün kahyası olur. Düğün sahibi düğünü yapan kişidir, düğün kahyası ise düğünü organize esden davulcunun görevleri, misafirlerin karşılanması damat ve sadıcın yönlendirilmesi, çeyiz bakılması, kına gecesi, çeyiz taşınması düğüncünün gidişi-gelişi v.s. İşleri düzenler. Düğün odasında toplanarak davullar eşliğinde halaylar çekilir. Çeşitli oyunlar oynanır güldürü türü. Gelin ise pazar günleri almaya gidilir. Gelin alınırken çeşitli adetler yerine getirilir ve gelin dualar eşliğinde oğlan evine girer bu arada damat evin baca (üst çatı) çıkar ve bayrağın bulunduğu yerden gelin eve girerken üzerine çerez (içine bozuk para konulur)atar ve daha sonra soğan düşürülür soğanı alan kişi damattan bahşişini alır ve soğanı damat ezer. Düğün yemeği verilir.
  Köy Yemekleri

  Aşağıada köyünün baş yemeği Mafiş adı verilen kulaklı mantının susuz şekline benzeyen yemek ve içli köftedir. Köyün Erişteside ünlüdür. Mafiş: hamurdan içine patates vs. konularak üst üste gelecek biçimde zor bir katlama yöntemi ile suda pişirilerek ve piştikten sonra tereyağı ile yağlanarak servis yapılan bir yemektir. Madımak aşı, madımak muhlaması, dal turşusu: şeker pancarı ve pezik pancar dallarından yapılır, düğün yemeği, su böreği mantı ve diğer iç Anadolu yemekleri.
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köydeki tarım ve hayvancılık yeterli teşvik ve destekle daha da ileri bir seviyeye ulaştırılabilir. Bu köyümüzde de göç olayı özellikle 1960 yılında başlamış, yıllara göre sayısı daha da artmıştır. Köy halkı bir çok büyük şehire göç ederek yerleşmişlerdir. Aşağıada köyünden çok sayıda yurt dışında çaılışan ya da buraya yerleşenler olmuştur. Köy halkı hayvancılık, tahıl ürünleri ve şeker pancarı üreticilği ile geçimini sürdürmekte olup, iklim koşullarının el verdiği ölçüde son derece gelişmiş teknik ve teknoloji kullanılarak üretim yapılmaktadır. Sulanabilir ve verimli arazilere sahip olması nedeniyle ayrıca Türkiye şeker fabrikaları genel müdürlüğünce görevlendirilen şefler ve diğer elamanlarca yerinde tatbikat yapılarak üretim yapılan şeker pancarının tecrübe ve birikimi diğer tarım ürünlerine de yansımıştır. Hayvancılık ise tükenme noktasına gelmiştir yaklaşık 40-50 yıl önce 2000-3000 civarında olan küçükbaş (koyun)hayvan sayısı şimdi yok denecek kadar azdır ve büyükbaş hayvan sayısıda aynı ölçüde azalmıştır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. Aşağıada köyünden sırasıyla Mustafa Yılmaz, Mustafa(Adıgüzel) Emiroğlu, Yusuf Doğan, Hasan Muratoğlu, Mustafa Kartal, Ömer Hasdemir, Ahmet Turan Emiroğlu, Durmuş Yıldız, Sabahattin Kartal muhtarlık yapmışlardır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Sebahattin Kartal
  1999 - Sebahattin Kartal
  1994 -
  1989 -
  1984 - Mustafa Kartal

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Aşağıada köyüne elektrik 1983 yılında, telefon 1991 yılında getirilmiştir. Köyün içme suyu ( şu anda 2004 yılı itibari ile şebeke suyu ayrıca köy meydanında köy konağı da mevcuttur). Demir çelik tarafına giden Tecer suyunun bir kısmının bu köye aktarılmasıyla içme suyu sorunu çözümlenmiş olacaktır. Köyün kanalizasyon sorunu vardır.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  kaynak-vikipedi
  özgür ansiklopedi


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Aşağıada Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş