Aşağı Körücek Köyü Mecitözü Çorum

'Karadeniz Bölgesi' forumunda KaRDeLeN tarafından 2 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Aşağı Körücek Köyü Mecitözü Çorum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Aşağı Körücek Köyü Mecitözü resimleri - Aşağı Körücek Köyü Mecitözü hakkinda bilgiler  Aşağı Körücek, Çorum ilinin Mecitözü ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adının bir kör imamdan geldigi sanılmaktadır.nüfüsün tamamını selanik mübadil muhacirleri oluşturmaktadır.Daha evveli ise hitit uygarlığı yerleşkesi ondan sonraki dönemlerde danişment beyliği ve osmanlı imparatorluğu döneminde ve bu beylikler zamanında ermeni yerleşkesi olarak kullanılmıştır.1905 1915 balkan harbi ve 1. dünya savaşının patlak vermesinden sonra bölgedeki ermeni halkı göç etmiş avrupa ve bosna hersek balkan türkleri anadolunun çeşitli bölgelerinde olduğu üzere bu çevrelere de yerleştirilmiştir.kendine has bi şivesi bulunur.tarihi kalıntılara köy halkı pek özen göstermemiş devlet tarafından herhangi arkeolojik kazı yapılmamıştır;gün yüzüne çıkmamış bir çok hitit kalıntıları ve ermeni kalıntıları olduğu sanılmakta ve esrarını korumaktadır.

  Kültür

  Köyün yemekleri özel kırmızı topraktan yapılan tepsiyle (çeretme) pişirilen mayalı hamurdan yapılan yuvarlak ve büyük ekmek mübadillere has hamurdan yapılan köy tarhanası, kaplı pide diye adlandırılan börek, ve içli pide, kuru fasulye, pilav meşhur yemekleridir.köy kadınlarının her türlü yemeği yapmakta çok becerikli lezzetini herkesin bildiği bir gerçektir.köy kendi kültürünü korumakta geç kalmış artık kültür dejenerasyonu yaşadığı için nüfüsün azlığı büyük neslin küçük nesle kültürünü lanse edemeği için bir kültür ve göç erezyonu yaşamaktadır.aslında köyümüz yaşayanları insanları bakımından zengin bir kültüre ve coğrafik olarakta güzel bir yapıya sahiptir.ben köyüü ve köylümü çok seviyorum avrupadan bir çok görgü ve göreneği anadoluya lanse etmelerinden mutluluk duyuyorum her şeyiyle çok güzel bir köyümüz ; mümin dayının çeşmesi eski armut ağaçları kızılcıklarını kokusunu çok seviyoruz.

  Coğrafya

  Çorum iline 21 km, Mecitözü ilçesine 18 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.eski zamanlarda kış aylarında orman örtüsü yakacak olarak fazla bi şekilde tahrip edilmiş orman örtüsü iyice azalmıştır.ancak göçün fazla oluşu nüfüsün azalması orman muhafaza ekiplerinin sıkı takibi nedeni ile ormanlarımız yükselişe geçmiş ve sıklaşmıştır;Şuanda tipik karadeniz ikliminin ılıman ve yağışlı bi etkisine sahip olup kurak etki zamanla azalma göstermeye devem etmektedir,

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 25
  2000 376
  1997 325

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.son yıllarda artan kuraklık ve tarım ürünlerinin ekonomik değerinin düşmesi sebebi ile köyümüz büyük göç vermiştir aslında birazda insanların ekonomik yönden zayıflaması ve rahat ev yaşamı azalması sebebi ile büyük şehirlere göç vermiştir;göç edenlerin bir çoğunun evleri köyümüzde durmakta olup yaz mevsiminde geçici dinlenme olanağı sağlamaktadır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.köy muhtarı Nihat dönmezdir nüfusun azlığı devlet hizmetlerinin geçikmesine sebep vermektedir.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş