Aşağı Emirhalil Köyü Bayat Çorum

'Karadeniz Bölgesi' forumunda KaRDeLeN tarafından 2 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Aşağı Emirhalil Köyü Bayat Çorum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Aşağı Emirhalil Köyü Bayat resimleri - Aşağı Emirhalil Köyü Bayat hakkinda bilgiler  Aşağı Emirhalil, Çorum ilinin Bayat ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün kurucusu olan Halil Bey ve ailesi, Harput yöresinden yaklaşık olarak 200 yıl önce şu anki yerleşim yerine gelip yerleşmişlerdir.Birkaç boy olarak geldikleri bu yerden ayrılmışlardır

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya

  Çorum iline 76 km, Bayat ilçesine 18 km uzaklıktadır. Çevresinde Saray, Yukarıemirhalil, Yerli Köy, Suğuylan, Yarımca, Üçdam, Karakısık, Toyhane köyleri bulunmaktadır. Köyün güney doğu tarafında Kızılırmak geçmektedir.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 169
  1997 161

  Ekonomi

  buğday ve arpa tarımı başta olmak üzere, diğer tahıllar ve baklagillerde yetiştirilmektedir. Ayrıca devlet tarafından izin verildiği miktarda şeker pancarı yetiştirilmektedir. Eskiden yapılıpta sonradan bırakılan çeltik tarımıda son yıılarda yeniden başlatılmıştır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  Seçim Yılı Muhtar
  2004 Hüseyin Buyruk
  1999
  1994
  1989
  1984

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş