Aşağıölek Köyü Merkez Bitlis

'Bitlis Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Aşağıölek Köyü Merkez Bitlis konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Aşağıölek Köyü Bilgileri - Aşağıölek Köyü Hakkında - Aşağıölek Köyü Tanıtımı - Aşağıölek Köyü Resimleri  Aşağıölek ,Bitlis Merkez ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: MERKEZ

  İl:BİTLİS

  İle Uzaklığı:18km

  İlçeye Uzaklığı:18km

  Rakım: m

  Nüfus:

  2000:0
  1997:9

  Tarihi

  Botan ve Siirt taraflarından köy'e göç etmiş çeşitli ailelerdir. Köyde yoğun olarak farklı aşiretler olmaz iken mevcut aileler köken itibari ile akrabadırlar. Ermeniler zamanında eğlence alanı olarak kullanılan köy 1800 yıllarda yerlesim alanı haline gelmiştir. Zamanında bir çok olayın yaşandığı köyde devletin korucu olma isteğini red eden köylüler zorunlu göç'e maruz kalmış bir çoğu istanbul ve izmir'e yerleşmiştir. Köy daha sonra devlet tarafından yakılmıştır. Köye dönüş projesi kapsamında 2006'dan bu yana köye yerlesim giderek artmakta suan mevcut hane sayısı 10'a yaklaşmış durumdadır. Köyün muhtarı Abdurrahim Açıkgöz'dür Açıkgözler aşağı olek'in kurucuları olarak bilinmektedir. Köyün doğal güzelliği görenleri büyülemekte yazları piknik için ideal bir yerlesim alanıdır. Köyün hemen 5km ilerisine Germawa Taxe isimli bir kaplıca vardır, yaz aylarında ziyaretci akınına uğrayan bu kaplıcaya gitmek için aşağı ölek köyünden geçmek şart. Bölgenin transit köyünü oluşturan aşağı ölek bir çok çevre köye yolu var.

  Yemekleri etli ekmek denilen tandırda pişirilen yemek ismi aslen farsça dan gelme dir ama bitliste kürtçe olarak kullanılır ismi ise 'unuguş kiri' dir.

  nun =ekmek demek tir , guş=et demek tir,kiri=pişirmek demektir.

  Coğrafya

  Bitlis merkezine 18 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: İKRAM KAYA

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim 2008'in Aralık ayında yapılarak hizmete sunulmuştur.. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş