Aşağıçamlı Köyü Bigadiç Balıkesir

'Balıkesir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 21 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Aşağıçamlı Köyü Bigadiç Balıkesir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  aşağıçamlı köyü bilgileri - aşağıçamlı köyü tanıtım - aşağıçamlı köyü resimleri  Aşağıçamlı, Balıkesir ilinin Bigadiç ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kültür

  köyümüzün düğün gelenekleri cuma günü keşkek dövülmesiyle başlar. Keşkek dövülürken adet olarak davul ve zurna eşliğinde yöreye ait oyun havaları çalınır. Keşkek bir yandan dövülürken bu sırada köyün gençleri de "Yörük Ali" vb oyunlar oynarlar.Keşkek Dibek taşında dövülür.Burada hazırlanan keşkek düğüne gelenlere ikram edilir. Cumartesi günü gelen misafirler ağırlanıp yemek ve çay ikram edilir cumartesi akşamı kına gecesi düzenlenir ve pazar günü gelin evinden alınıp damadın evine yani gerçek evine gider. Bayram gelenekleri ; bayramdan bir gün önce , arefe günü köyümüzün mezarına gidilip ölmüş yakınlarımız ziyaret edilir bayram günü ise erkekler camide bayramlaşır diğer büyüklerimizin ise evlerine gidilip evde ziyaret edilip hayır duaları alınır bu arada köyümüzde 1 ad.cami vardır.
  Coğrafya

  Balıkesir iline 80 km, Bigadiç ilçesine 43 km uzaklıktadır. Bigadiçten yağcılara (Nuri Köprüsüne kadar olan kısım) asfalt olup Nuri köprüsünden Aşağıçamlı Köyüne kadar olan yaklaşık 15 KM kısım ise asfal değildir. Toprak yoldur.
  İklim

  Köyün iklimi, Marmara Ilıman iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 214
  1997 220
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Son yıllarda özellikle köyde meyvecilik çok büyük bir gelişme göstermiştir. Köyde özellikle kiraz tarımı oldukça gelişme göstermektedir. Bu konuda devlette çiftçilere fidan desteği sağlayarak kiraz tarımının gelişmesine yardımcı olmaktadır.Özellikle kirazları 28-32 kalibre olup yüksek rakımda yetiştiği için ihracata uygundur. Kirazın yanında köyde kestane, elma gibi diğer meyvelerde yetişmektedir.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılmamaktadır.Köyün öğrencileri Yağcılar Yatılı İlköğretim Okulunda eğitim ve öğretimlerini devam ettirmektedirler. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol Nuri köprüsüne kadar asfalt okup yaklaşık 13 km'lik kısım stabilize yoldur.Köyde elektrik ve sabit telefon vardır. köye; içme suyu, kanalizasyon, sağlık evi, sabit telefon gibi hizmetler bundan önce muhtarlık yapan Yılmaz Guter tarafından getirilmiştir.
  Muhtarlık Erişim Bilgileri:
  Telefon:(0 266) 637 10 66
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Aşağıçamlı Köyü Bigadiç Forum Tarih
Aşağıçamlı Köyü Merkez Bolu Bolu Tanıtımı 1 Nisan 2010
Aşağıçamlı Köyü Ulus Bartın Bartın Tanıtımı 28 Mart 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş