Aşağıçakmak Köyü Hakkında Bilgi Yıldızeli Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 20 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Aşağıçakmak Köyü Hakkında Bilgi Yıldızeli Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  aşağıçakmak köyü bilgileri - aşağıçakmak köyü tanıtım - aşağıçakmak köyü resimleri  Aşağıçakmak, Sivas ilinin Yıldızeli ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Bu küçük köyün tarihi çok eski devirlere kadar dayanır. Kapadokya denen bu topraklar verimli olduğunda bir çok milletinde saldırılarına uğramıştır. Önceleri Etiler'in olan yer daha sonra Romalılar'a bağlanmıştır. M.Ö.Sivas kalesini onarıp buraya yerleşen romalılar bugünkü köyün yerine Beyazşehir adın da küçük bi yerleşim alanı kurmuşlar.Romalılarda 5 asır kalan şehir 395 yılında romanın ikiye ayrılmasıyla doğu roma nın elinde kalmış.Daha sonra köy etrafı tepelerle çevrili olduğu için HALKA şehir adını almış ve yıldız dağı eteğinde olan yıldız şehrine bağlanmıştır.Yıldızn şehri diğer adı sebata aynı zamanda sivasa bağlıydı.Bu şehrin yakınında menteşköy vardı bugün orada hala ev halinde çukurlar ve taşlar mevcuttur.Şu anki köyün altında kilisöreni denilen yerde tarihi kilise mozaiği bulunmuş fakat bilinçsiizce tarla haline getirilmiştir.Şunu ifade edeyim ki tarlalar sürülürken boncuk v.b. şeyler 10 yıl öncessine kadar bulunmaktaydı.Romalılara ait bir çok eşya bulunmuş hatta ermenilerden bir çok kişinin gelerek dedelerine ait ellerindeki haritalarla buradan birçok gömü çıkarıp götürdüğü rivayet edilir.Çünkü tarih kaynaklarına göre Romalılar burada 13 asır kalmışlardır.Türklerin anadoluya gelmeleriyle burası boşalmış osmanlı dönemine kadar boş kalmıştır. Osmanlının son dönemlerinde eşkiyalar çoğalmış düzen bozululunca yıldızeli(o zamanki adı yenihan)de bulunan hacıoğulları acı dere ağzı denen yere gelmişler daha sonra buradan çakmak beline göç etmek zorunda kalmışlar.Malatya tarafında bi cinayet işleyip kaçan recepoğulları şu anki y.çakmak köyünün yerine gelince hacıoğullarıda çakmak belinden biraz daha aşağı inerek çakmak taşlarının fazla olması sebebiyle BAŞÇAKMAK adını verdikleri bu köyü kurmuşlar.Köy daha sonra kalabalık olmaya başlamış ve şu anki köy yerini yayla olarak kullanmaya başlamışlar.Daha sonra gidip gelmek zor oluyor diye yörükler sülalesi buraya tamamen yerleşmişler.İkinci olarak dagelen deli osman olmuş.Deliosman Tokat ın nadas köyünde kavga eder bi rivayete göre rumlar bunu kovalar ve çamlıbel de kaybederler.Orman da kaybolan deliosman ölsün diye rumlar ormanı ateşe verirler.büyük bi orman yangını başlar 80 yıl öncesine kadar bu yangının külleri durmaktaymış.Yangından kurtululan deliosman yörükleri burada görünce buraya yerleşir.Daha sonra Yayla olarak kullananların bir çoğu da gelerek aşağı çakmak köyü kurulmuş olur.KÖyün tarihi osmanlının son döneminde tekrar kurulmuş olur.(her türlü görüş ve öneri için köylüler lütfen kaydedin
  Kültür

  Köyde eski osmanlı kültürü görülmektedir.Sivas kültür ve geleneğiyle bağdaşmaktadır.Sivasa has yemekler madımak,sarı hurma,madımak,avalik v.s.
  Coğrafya

  Sivas iline 50 km, Yıldızeli ilçesine 10 km uzaklıktadır.Tokat ile sivas il sınırındadır.Çırçır nahiye yolu üzerin de olan köy artova kızık köyü yıldızeli orta çakmak yukarı çakmak islim alaca iğnebey köylerine komşudur.Köy de gölet olduğundan tarım ilerlemiştir.Köy yakınında öksüztepe adın da koruluk küçük bi orman mevcuttur.Genel de dağlık kesim olan köyde daha çok bir buğdaygil bitkisi olan tahıl yetiştirilirken tahılın yanısıra arpa, yulaf, çavdar yetiştirilmektedir. bunun nedeni ise rakımının 1300 m civarlarında olması ve ikliminin karasal iklim özelliğini göstermesinden kaynaklanmaktadır. son zamanlarda mısır nohut ve ayçiçeği yetiştirlimekte, iyi kalitede mercimek üretimi yapılmaktadır. Son dönem de sebze ye ağarlık verilmekte isede yeterli değildir.Köyümüzde aynı zamanda köy tarım hayvancılık kooperatifi bulunmaktadır.Köyde küçük ve büyükbaş hayvan yetiştirilmektedir.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimiiç anadolu etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 600
  2000 445
  1997 369
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köy de yazları dış göç olmakta dışarda çalışan gençler ekonomik katkı sağlamaktadırlar.köy de kooperatifi kurulmasıyla bilinçli çiftçi olarak üretime katkı sağlanmaktadır.Köy de ekonomik nedenler dolasıyla dış iller başta olmak üzere devam eden bi göç vardır. istanbul izmir sivas a en çok göç edilen iller dir. Köy de arıcılık ve yaylacılık uygun olmasına rağmen ekonomik bi katkısı yoktur.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Yahya KARATAŞ
  1999 - Halil PEHLİVAN
  1994 - Yahya KARATAŞ
  1989 - Kadir ÇELEBİ
  1984 -Şaban KARATAŞ

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yeni yapılmıştır Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyde ayrıca sosyal tesis koparatif ve muhtarlık binası vardır
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  kaynak-vikipedi
  özgür ansiklopedi


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Aşağıçakmak Köyü Hakkında Forum Tarih
Aşağıçakmak Köyü Keban Elazığ Elazığ Tanıtımı 15 Mart 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş