Aşırı yağlı yiyeceklar kanser yapıyor

'Genel Sağlık' forumunda *B*U tarafından 9 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. *B*U

  *B*U Üye

  Aşırı yağlı yiyeceklar kanser yapıyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gıdalarda yağı kaç defa kullanırsanız kanser riski de o oranda artıyor.

  [​IMG]

  Gıdalarda yağların bir defadan fazla kullanılmasının kanser riski taşıdığı, yağ kaç defa kullanılırsa kanser riskinin de o oranda arttığı belirtildi.
  Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi İç Hastalıkları ve Nefroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Türk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 6 yıl önce 3 milyar TL olan Türkiye'nin sağlık harcamalarının bugün 25 milyar TL'yi bulduğunu söyledi.
  Türkiye'de 2009 yılında yaklaşık 300 milyon poliklinik hizmetinin verilmesinin beklendiğini dile getiren Türk, bu rakamın Türkiye'de insanların sağlıksız beslendiklerini de gösterdiğini vurguladı.
  Son yıllarda ülkemizde kanser vakalarında olağan üstü bir artış yaşandığına dikkati çeken Türk, ''herhangi bir hastaneye gidip onkoloji servisinden randevu almaya kalksanız, ya sıra alamazsınız ya da çok uzun tarihlere gün verilir. Bu durum kanser vakalarının ne oranda arttığının da en bariz göstergesidir'' diye konuştu.
  Yapılan araştırmalara göre kansere neden olan faktörlerin başında sağlıksız beslenmenin geldiğine işaret eden Türk, bunda da en büyük etkenin özellikle fast foodlarda yağların tekrar tekrar kullanılması olduğunu öne sürdü.
  Gıdalarda yağların bir defadan fazla kullanılmasının bile kanser riski taşıdığını ifade eden Türk, ''yağı kaç defa kullanırsanız kanser riski de o oranda artıyor'' dedi.
  -KARNEYLE YAĞ KULLANILMASI ÖNERİSİ-
  Pek çok gıda sanayicisinin ve bazı fast food işletmelerinin aynı yağı onlarca kez kullandığını öne süren Prof. Dr. Türk, şunları kaydetti:
  ''Yağı filtre edip ertesi gün bir daha kullanıyorlar. Isıtıldığında yapısı değişen yağ, daha sonraki kızartmalarda ürüne kanserojen etkilerini bırakıyor. Bizde bazı fast food işletmelerinde yağlar en az bir hafta 10 gün kullanılıyor. Avrupa'da ise firmalar kullandıkları yağları karneyle alıp karneyle teslim ediyor. Teslim edilen yağlar ise biyodizel üretiminde kullanılıyor. Bizim de en kısa süre içinde gerekli düzenlemeleri yaparak, gıda sektöründe karneyle yağ kullanımına geçmemiz gerekiyor. Bu düzenleme artık bir zorunluluk haline gelmiştir.''
  Aşırı kullanımdan simsiyah olmuş yağların bile bazı kötü niyetli kişilerce magnezyum silikat karıştırılıp yeni yağmış gibi satıldığını vurgulayan Türk, ''yağ kimyasal işlemden geçtikten sonra sanki hiç kullanılmamış gibi berrak bir görünüme kavuşuyor. Ancak içeriğindeki kanserojen etkisi aynen devam ediyor'' dedi.
  Prof. Dr. Türk, bu yağların da gıda sanayii, fast food'lar veya ucuz olduğu için dar gelirli insanlar tarafından satın alınarak kullanıldığını, vatandaşların sağlığının ciddi oranda riske atıldığını sözlerine ekledi.
  AA
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Aşırı yağlı yiyeceklar Forum Tarih
Zengin Arabasını Dağdan Aşırır, Züğürt Düz Ovada Yolunu Şaşırır Atasözünün Anlamı Ne Atasözleri & Deyimler 24 Şubat 2012
Aşırı Hızı Yapmanın Trafik Kazalarına Etkileri Ve Zararları Nelerdir? Trafik Bilgisi & Teknik Bilgiler 26 Aralık 2011
D vitaminin aşırı alımının zararları nelerdir? Genel Sağlık 28 Kasım 2011
Aşırı Hız Sloganları, Aşırı Hızla İlgili Sloganlar Trafik Bilgisi & Teknik Bilgiler 16 Ekim 2011
Ramazanda aşırı sıcaklarda ne yapmalıyız Ramazan ve Hikmeti 19 Temmuz 2011

Bu Sayfayı Paylaş