Aşırı Yıldız Üreten Gökadalar

'Uzay ve Gökyüzü' forumunda KaRDeLeN tarafından 11 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Aşırı Yıldız Üreten Gökadalar konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Aşırı Yıldız Üreten Gökadalar

  Starburst gökadalarına tipik bir örnek sayılan M82 (Messier 82). Normal bir gökadanın on misli oranında yıldız doğumuna sahne olmuştur.Gökadalardaki yıldızlar dev moleküler bulutlarda oluşan soğuk gaz rezervlerinden üretilirler. Yıldız doğumları oranının istisnai derecede yüksek olduğu gökadalar “starburst gökada”lar adıyla bilinir. Bu gökadalar aşırı miktarda yıldız üretmeye sürekli olarak devam etselerdi gaz rezervlerini tüketerek ömürlerini iyice azaltırlardı. Fakat bu etkinlikleri genellikle yalnızca on milyon yıl kadar sürer ki, bu süre bir gökadanın ömür süresine nazaran nisbeten kısa bir süredir. "Starburst gökada"lar evren tarihinin erken dönemlerinde daha yaygındılar.Günümüzde bile bu gökadaların, yıldız doğumları toplamına katkıları tahminen % 15 civarındadır.

  Starburst gökadalar tozlu gaz yoğunlaşmalarıyla ve yeni doğmuş yıldızların çokluğuyla nitelenirler ki, bu yıldızlardan bazıları çevredeki bulutları iyonize ederek içerisinde yıldız oluşumlarının gerçekleştiği H II bölgeleri yaratan büyük yıldızlardır. Bu büyük yıldızlar süpernova patlamaları da üretirler ve bu patlamalarda saçtıkları maddeler çevredeki gazla çok güçlü bir etkileşime girerler. Bu patlamalar gaz bölgesinde yıldız oluşumunu sağlayan zincirleme reaksiyonları tetikler. Öyle ki bu etkinlik ancak sözkonusu bölgedeki gaz tüketildiğinde ya da dağıldığında son bulur.

  Starburst tipi gökadalar, genellikle gökadaların birleşmesiyle ya da etkileşime geçmesiyle açıklanır. Starburst gökadaların bu tür bir etkileşimle oluşmasına, M82 gökadası tipik bir örnek oluşturur. M 82 kendisinden daha büyük bir gökada olan M 81 ile yüzyüze gelecek şekilde yakınlaşmış ve normal bir gökadanın on misli oranında yıldız üreten bir starburst gökada haline gelmiştir. Düzensiz gökadalar genellikle belirli aralarla starburst etkinliği sergilerler.
  [/COLOR]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Aşırı Yıldız Üreten Forum Tarih
Zengin Arabasını Dağdan Aşırır, Züğürt Düz Ovada Yolunu Şaşırır Atasözünün Anlamı Ne Atasözleri & Deyimler 24 Şubat 2012
Aşırı Hızı Yapmanın Trafik Kazalarına Etkileri Ve Zararları Nelerdir? Trafik Bilgisi & Teknik Bilgiler 26 Aralık 2011
D vitaminin aşırı alımının zararları nelerdir? Genel Sağlık 28 Kasım 2011
Aşırı Hız Sloganları, Aşırı Hızla İlgili Sloganlar Trafik Bilgisi & Teknik Bilgiler 16 Ekim 2011
Ramazanda aşırı sıcaklarda ne yapmalıyız Ramazan ve Hikmeti 19 Temmuz 2011

Bu Sayfayı Paylaş