Aşırı Terleme Tedavi Yöntemleri

'Cilt Hastalıkları' forumunda DeMSaL tarafından 11 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Aşırı Terleme Tedavi Yöntemleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Aşırı Terlemeye Karşı Botox,
  Aşırı terlemenin nedenleri,
  Aşırı Terlemeye Karşı Etkili Tedavi Yöntemleri

  [​IMG]

  Aşırı terleme, ter bezlerinin aşırı aktif olmasından kaynaklanmaktadır.
  Aşırı terleme (Hiperhidrozis) etkilenen bireyler için hoş olmayan bir durumdur. Genellikle koltuk altlarında,el ve ayakta aşırı terleme ile kendini gösterir.

  Aşırı terleyen alanlar bazen hastaların yaşam kalitesini etkileyen boyutlarda olabilir. Örneğin koltuk altlarında aşırı terleme şikayeti olan hastalar kokudan veya ortaya çıkan kötü görüntüden dolayı iş yerlerine yedek kıyafet qötürecek kadar sıkıntı çektiklerini ifade ederler.


  Bir diğer aşırı terleme alanı olan eller hastaların insanlarla el sıkışmasnı ve hatta yazı yazmasını engelleyecek derecede olabilir. Ayaklardaki aşırı terlemeler ise kötü kokuya ve yine önemli bir sağlık problemi olan ayak ve ayak tırnaklarında mantar gelişimine zemin hazırlar.


  Memorial Hastanesinden Dr. Ayfer Bankaoğlu aşırı terlemenin nedenleri ve terlemede kullanılan botox tedavisi ile ilgili şunları söyledi:

  Terlemenin insanlarda doğal olarak gözlenen bir olay olduğunu belirterek, aşırı terlemenin nedenlerini şöyle sıralayabiliriz:

  Terin salgılanması insanlarda sinir sisteminin sempatik bölümünün çalışması ile ilgilidir. Toplumun % 1 inde bu sistem aşırı düzeyde çalışmaktadır. Bu durumun nedeni tam olarak bilinmemektedir ve genetik olduğu kabul edilmektedir. Özellikle stresli durumlarda bu sistem aşırı çalışmaktadır.


  Tiroid bezinin aşırı çalışması(Hipertroidi), böbrek üstü bezinden kaynaklanan bazı hastalıklar, şişmanlık, menopoz, ağır psikiyatrik hastalıklar ve bazı kanserlerin tedavisinde kullanılan ilaçlar aşırı terlemeye yol açabilmektedirler.

  Ruhsal ve fiziksel sorunlar
  Bakteri üremesini kolaylaştırdığı için aşırı terleme kokuya da neden olabilir.Ruhsal ve fiziksel sorunlara yol açan, sosyal yaşamı zorlaştıran terleme, ellerde, koltuk altında, ayak altlarından, yüzde ve gövdede oluşabilir.


  Ellerde olduğunda hem el ile yapılan işlerde güçlük çekilmekte hem de sosyal olarak kişileri rahatsız etmektedir. Terleme stresli durumlarda gelişiyorsa ve kişi terlemeden rahatsız ise kısır bir döngü içine girilmektedir. Kişi terleyeceğini bilerek daha endişeli hale gelmekte, endişe de daha fazla terlemeye yol açmakta ve bu kısır döngü sürüp gitmektedir.


  Hastaların Tedaviye Başlanmadan Önce Değerlendirilmesi
  Terleme tedavisine başlanmadan önce nedeninin saptanması gerekir. Terleme sorunu olan kişilerin
  -kilosu
  -kullanmakta olduğu ilaçlar
  -menopozda olup olmadığı
  -endokrinolojik bir sorunun varlığı (tiroid bezinden ya da böbrek üstü bezlerinden kaynaklanıp kaynaklanmadığı) Bu durumların hiçbirinde sorun saptanmaz ise doğuştan sempatik sinir sisteminin aşırı çalıştığı kanaatine varılabilir.


  Asırı terleme artık bir kozmetik sorun olmaktan ziyade bir sağlık sorunu olarak değerlendirilmektedir. Tedavisinde Topikal oral ilaçlar,iyontoforezis gibi yöntemler denense de neyazık ki çoğu hastada etkili olamamaktadır.


  Botox yanlış bilindiği üzere bir yılan zehiri değildir. Aynı penisilin gibi bir bakterinin toksinidir ve hiç bir allerjik reaksiyona yol açtığı gösterilmemiştir. Ter bezlerinde sempatik sinir liflerini(Aşırı terlemeye yol açan) bloke ederek aşırı terlemeyi azaltmak veya durdurmak konusunda etkilidir. Etkisi 6 ile 12 ay arasında sürmektedir.


  Botox işlem uygulanmadan önce hastaların şikayeti olan alanlara iyot-nişasta testi yapılır. Bu testin sonucunda aşırı terlemeye neden olan aktif alanlar belirlenir ve bu alanlara botox uygulanır. Yaklaşık 3mm derinliğe cilt altına enjeksiyon yapılır.


  Yaz mevsiminin başlaması ile de bu tip şikayeti olan hastaların sıkıntıları da artmaktadır. Asırı terleme güvenli ve deneyimli ellerde botox uygulamasıyla kolaylıkla kontrol altına alınabilmektedir.

  Dr. Ayfer Bankaoğlu

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Aşırı Terleme Tedavi Forum Tarih
Aşırı Terleme Nedenleri ve Tedavisi El Ayak ve Vücut Bakımı 13 Mayıs 2011
Aşırı terlemenin botoks ile tedavisi Güzellik & Bakım 22 Kasım 2008
Aşırı Terleme İle Başa Çıkmanın Yolları Cilt Hastalıkları 30 Eylül 2009
Aşırı terlemeye 5 çözüm Genel Sağlık 5 Ağustos 2009
Aşırı terleme, hastalık belirtisi olabilir Genel Sağlık 20 Aralık 2008

Bu Sayfayı Paylaş