Aşırı stres futbolcularda kalp krizini tetikliyor

'Genel Sağlık' forumunda NeslisH tarafından 30 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Aşırı stres futbolcularda kalp krizini tetikliyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  TRABZON (İHA) - Aşırı stresin futbolcularda kalp krizini tetiklediği belirtildi.

  Trabzon Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Kaan Kulan, kalpteki ileti ve ritim bozukluklarının rutin muayeneler esnasında saptanmasının oldukça güç olduğunu ifade ederek sporcuların mutlaka rutin periyodik muayenelerini yaptırmaları gerektiğini söyledi.

  Sporcuların yeterince ısınmadan oyuna girmeleri durumunda bazı olumsuzlukların olabileceğine dikkat çeken Dr. Kulan, futbol müsabakalarında bayılma ve ani ölümlerin bir çoğunun, kalpteki ritim ve ileti bozukluğundan kaynaklandığını belirtti. Sporcuların mutlaka rutin periyodik muayenelerini yaptırmaları gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Kaan Kulan "Bunlar içinde en önemlisi kardiyolojik muayenelerdir. Kardiyoloji, fizik muayenenin yanı sıra kalbin anatomik yapısını belirleyen fonksiyonlarını değerlendiren EKO, Kardiyografi ve efor kapasitesini değerlendiren kroner hastalığı önceden haber veren Efor Testi mutlaka uygulanmalıdır. Genellikle futbol müsabakalarında bayılma ve ani ölümlerin bir çoğu, kalpteki ritim ve ileti bozukluğundan meydana geliyor" dedi.

  Bir çok sporcuda spora eş değer olarak sporla gelişen kalp adalesi büyümesi bulunduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Kaan Kulan "Kalp adalesi büyük olanların ritim ve ileti bozuklukları, normal bireylerden daha fazladır. Yeteri kadar ısınmadan yapılan spor müsabakalarında vucuttaki elektrolit ve asit baz dengesi, özellikle laktik asitin aşırı birikmesine bağlı rutin ve ileti bozukları daha kolay ortaya çıkmaktadır. Bunun sonucunda ani ölümler meydana gelmektedir. İleti ve ritim bozuklukları malesef rutin muayeneler esnasında saptanması oldukça güç olan kalp rahatsızlıklarıdır" diye konuştu.

  Sporcuların ani ölüm nedeni yüzde 70-80 kalp krizinden kaynaklandığını belirten Dr. Kulan, açıklamasını şöyle sürdürdü:
  "Yoğun stres altındaki rekabet sporu yapan sporcularda adrenalin seviyesi yükselir ve bunun içinde bazı ilaç kullanımı da eklendiğinde bu plak yırtılır. Bu plak yırtıkları pıhtılaşarak aniden damarların tıkanmasına neden olabilir. Bu da kalp krizinden ölümleri beraberinde getirir. Özellikle final karşılaşmaları gibi çok önemli maçlarda, oyunun skorunun penaltı atışları ile beraberliği düşünüldüğünde, futbolcuların üzerine binen sorumluluk çok fazladır. Futbolcunun o anda takımının kaderini değiştirecek bir atış yapması gerekmekte, bir anlamda da maçın gidişatını onun ayağından çıkan top belirlemektedir. İşte o an tarif edilemeyen bir yüksek adrenalin seviyesi ortaya çıkmaktadır. Bu durumda sporcunun aşırı stres altında kalp krizi geçirerek sahanın ortasına yığılıp kalması söz konusu olabilir."
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Aşırı stres futbolcularda Forum Tarih
Zengin Arabasını Dağdan Aşırır, Züğürt Düz Ovada Yolunu Şaşırır Atasözünün Anlamı Ne Atasözleri & Deyimler 24 Şubat 2012
Aşırı Hızı Yapmanın Trafik Kazalarına Etkileri Ve Zararları Nelerdir? Trafik Bilgisi & Teknik Bilgiler 26 Aralık 2011
D vitaminin aşırı alımının zararları nelerdir? Genel Sağlık 28 Kasım 2011
Aşırı Hız Sloganları, Aşırı Hızla İlgili Sloganlar Trafik Bilgisi & Teknik Bilgiler 16 Ekim 2011
Ramazanda aşırı sıcaklarda ne yapmalıyız Ramazan ve Hikmeti 19 Temmuz 2011

Bu Sayfayı Paylaş