Aşırı sağcılar Köln Camii'nin yapımına karşı

'Yurt Dışı Haberler' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 20 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Aşırı sağcılar Köln Camii'nin yapımına karşı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Aşırı milliyetçi gruplar, bugün Almanya'nın Köln kentinde yapılacak anti İslam Konferası'nda bir araya geldir. Konferansın ve tepkilerin odağında Köln'de yapılacak cami var. Köln Belediyesi'nin, caminin yapımına onay vermesiyle tartışmaların tonu daha da sertleşti. Köln Camii'nin müslümanların güç gösterisi olacağını savunanlar var.
  [​IMG]

  Köln Camii Almanya'da yıllardır tartışılan bir konu.

  Köln Büyükşehir Belediyesi'nden onay alan cami özellikle ırkçıların tepkisini çekti.

  Hatta caminin yapımını engellemek için anti cami partisi bile kuruldu. Köln'ün Ehrenfeld semtinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği tarafından inşaa edilecek camiiye karşı çıkılmasının sebeblerinden biri caminin boyutları.

  Alman mimarlar Paul Böhm ve Gottfried Böhm'ün tasarladığı camii aynı anda 2 bin kişiye ibadet olanağı sağlayacak.

  Mimari proeye göre caminin munaresi 55 metre uzunluğunda. Kubbe ise 35 metre çapında.

  20 milyon euro'ya mal olması beklenen camiide 250 kişilik kafeterya ve kadınlar için ayrı bir bölüm olacak.

  2 bin 450 metrekarelik komplekste yönetim binası, eğitim ve sosyal amaçlı birimler, konferans salonu ve büyük bir otopark olacak

  Özellikle Hristiyan Demokratlar caminin Müslümanların güç gösterisi olduğunu savunuyor.

  Hatta caminin Köln Katedrali'nden yüksek olacağı iddiasıyla tepkiler artıyor.

  Köln Camii'sinin aşırıların toplanma yeri olacağı, siyaset çalışmaların yürütüleceği ve cemaatlerin mekanı olacağı iddiasıyla da propaganda yapılıyor.

  Caminin kentin mimarisini bozacağını savunanlar da var.

  Ancak Köln Belediye Başkanı Fritz Schramma ise camiyi destekliyor. Caminin kentte yaşayan yaklaşık 120 bin Müslüman'ın uyumuna katkısı olacağını vurguluyor.

  Köln Belediye Meclisi'nde üyesi bulunan Sosyal Demokrat Parti, Yeşiller Partisi, Liberal Parti ve Sosyalist Parti caminin yapılması yönünde oy kullanırken, Almanya Başbakanı Angela Merkel'ın Hıristiyan Birlik Partisi karşı yönde oy verdi.

  İnsan zinciri oluşturuldu

  Yapılacak cami nedeniyle Pro Köln adlı aşırı sağcı örgüt tarafından başlatılan İslam düşmanlığına ve yarın düzenlenecek "Anti İslam Konferansı"na karşı Diyanet İşleri Türk İslam Birliği'nde insan zinciri oluşturuldu.

  İnsan zinciriyle İslam karşıtlarına "geçit yok" mesajı verildi. Gösteriye katılanlar, gökyüzüne rengarenk balonlar bıraktı.

  "Faşizme bir daha asla", "Sinagog, kilise, cami hepsine evet", "Türk ve Alman dosttur", aşırı sağcıların kullandığı renk kastedilerek, "Kahverengi dışarı" yazılı pankartların açıldığı gösteride Köln'de ırkçılığa yer olmadığı vurgulandı.

  İslam düşmanlarına karşı düzenlenen protesto gösterisinde konuşma yapan Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Uyum Bakanı Armin Laschet, Köln'ü hiç bu kadar coşkulu görmediğini belirterek, şunları kaydetti:

  "Müslümanlarla bir araya gelmek için buraya geldim. Mesajımız; 'Köln'de kahverengi giyenlere yer yok'. Bugünkü aksiyon çok önemli bir sinyal. Buraya katılan tüm gruplar ve sivil toplum örgütleri Müslümanların yanında olduklarını gösterdi. Köln'de Neo Nazileri istemiyoruz. Köln çok kültürlü bir kent. Bir avuç ırkçının bu imajı bozmasını istemiyoruz. Bugüne kadar böyle bir dayanışma Müslümanlar için olmadı. Tüm topluma barış mesajı vermek istiyoruz."

  Bakan, cami yapımından çok, cami içinde neler olduğunun önemine işaret ederek, "Camide nefret mi yoksa sevgi ve uyum mu işleniyor bu önemli. Burada da uyum için çok şey yapıldığını biliyoruz. Köln'deki sivil toplum örgütlerinin bu ırkçı örgüte tepki göstermesi çok önemli. Umarım hafta sonunu güzel geçiririz" diye konuştu.

  Yoğun güvenlik önlemleri


  Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) Federal Milletvekili Lale Akgün de, farklı fraksiyonlara ait insanların burada dayanışma içinde olmasını çok olumlu bulduğunu belirterek, "Köln asla böyle ırkçılara boyun eğmedi ve eğmeyecektir. Bu şehirde herkesin yaşama hakkı var ve herkese eşittir. Aslında aşırı sağcılar kendi emelleri için cami ve Köln'ü kullanmak istiyor. Avrupa çapında ırkçılara bir konu lazımdı. Biz de bu konunun kullanılması ve istismar edilmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Yarınki yürüyüşte başta Türkler olmak üzere bütün Müslümanlar kenetlenmeli ve Neonazilere geçit vermemelidir" dedi.

  Bugünkü gösteriye Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Uyum Bakanı Armin Laschet, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği Başkanı Sadi Arslan, Alman Sosyal Demokrat Parti Federal Milletvekili Lale Akgün, Köln Belediye Başkanı Alfi Scho-Antwerpes, Anakent Belediye Başkan adayı Jürgen Rottgers, Ehrenfeld Belediye Başkanı Josef
  Wirges, Köln'ün eski Anakent Belediye Başkanı Norbert Blum, Alman Belediyeler Birliği Müdürü Stephan Articus, Alman Sendikalar Birliği (DGB), kiliseler, Musevi Cemaati temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

  Diyanet İşleri Türk İslam Birliği çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı. Yaklaşık 50 çevik kuvvet aracı cami çevresinde konuşlandı. Çevre eyaletlerden takviye istenildiği bildirildi.

  Köln halkı, kenetlenerek ırkçılara geçit vermedi

  Avrupa'nın önde gelen ırkçı liderlerinin katılımıyla Köln'de düzenlenen ırkçı "İslamlaşma Karşıtı Kongre" olaylı başladı. Köln halkı, adeta kenetlenerek ırkçılara geçit vermedi. Cami karşıtı çıkışlarıyla ünlenen Pro Köln'cülere karşı DİTİB Merkez Camisi'nin önünde insan zinciri oluşturan kalabalık, ırkçıları kent merkezine sokmadı.

  Almanya'da aşırı milliyetçi gruplar, Köln kentinde İslam karşıtı kongrede biraraya geldi. Özellikle Köln'de yapılacak camiye karşı çıkışlarıyla öne çıkan grubun gösterisine, Türkler ve Almanlar bir dizi eylem ve gösteriyle cevap verdi.

  Cami karşıtı çıkışlarıyla bilinen Pro Köln'cülere karşı insan zinciri oluşturuldu. Kalabalık, ırkçıların kent merkezine girmesine engel oldu. Grup basın toplantısı düzenlemek istedikleri Rodenkirchen Belediyesi binasının önünde de karşıt gruplarca protesto edildi.

  Belediyeye giremeyen ırkçılar limanda bekletilen bir tekneye bindi. Ancak burada da bir grubun taşlı saldırısıyla karşılaştı. 7 kişi gözaltına alındı. Grup dönüşte de güvenlik nedeniyle limana yaklaşmak için 5 saat bekledi.

  Irkçı grup, akşam saatlerinde , gizli tutulan bir yerde kapalı bir toplantı yaptı. Köln'de düzenlenen İslam karşıtı kongre 2 gün sürecek.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Aşırı sağcılar Köln Forum Tarih
Zengin Arabasını Dağdan Aşırır, Züğürt Düz Ovada Yolunu Şaşırır Atasözünün Anlamı Ne Atasözleri & Deyimler 24 Şubat 2012
Aşırı Hızı Yapmanın Trafik Kazalarına Etkileri Ve Zararları Nelerdir? Trafik Bilgisi & Teknik Bilgiler 26 Aralık 2011
D vitaminin aşırı alımının zararları nelerdir? Genel Sağlık 28 Kasım 2011
Aşırı Hız Sloganları, Aşırı Hızla İlgili Sloganlar Trafik Bilgisi & Teknik Bilgiler 16 Ekim 2011
Ramazanda aşırı sıcaklarda ne yapmalıyız Ramazan ve Hikmeti 19 Temmuz 2011

Bu Sayfayı Paylaş