Aşırı Sıcaklarda Çocukların Su Tüketimine Dikkat Edilmeli

'Mardin Tanıtımı' forumunda Siraç tarafından 27 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Aşırı Sıcaklarda Çocukların Su Tüketimine Dikkat Edilmeli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sıcaklığın yüksek olduğu günlerde çocuklarda da terleme ve buharlaşma yoluyla tuz ve su kaybının arttığı belirtildi.

  Mardin Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Adem Özden, aşırı sıcaklarda kronik böbrek, kalp, hipertansiyon ve şeker hastası çocukların su tüketimi ve beslenmesine dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

  Sıcaklığın yüksek olduğu günlerde çocukların terleme ve buharlaşma yoluyla tuz ve su kaybının arttığını ifade eden Dr. Adem Özden, "1-3 yaşındaki çocukların günde 1-1,5 litre su tüketmesi gerekir. Yaşanan aşırı tuz ve su kaybının önüne geçilebilmesi için çocukların su tüketiminin izlenmesi çok önemlidir. Sıcak havalar hazım ve sindirimi de olumsuz etkiliyor. Bu nedenle çocuklar beslenirken hazmı kolay gıdalar tercih edilmeli. Bu gıdalar sebze, meyve ve ayran gibi yiyecek ve içecekler olabilir" dedi.

  Aşırı sıcak günlerde çocuklara yağlı yiyecekler verilmemesini isteyen Özden, özellikle yaz mevsiminde çocuklara verilen gıdaların sağlıklı olmasının büyük önem kazandığını ifade etti. Dr. Özden, şöyle dedi:

  "Çünkü aşırı sıcaklar, gerekli koşullar sağlanmadığı takdirde kısa sürede bozulabiliyor ve çocukların hastalanmasına yol açabiliyor. Havanın aşırı sıcak olmasının kalp, şeker, böbrek ve hipertansiyon hastası olan çocukların sağlığı için daha ciddi risk oluşturuyor. Böylesi sağlık sorunları bulunan çocukların yaz aylarında doğru beslenmesinin yaşamsal önem taşıyor. Aşırı sıcak hava, böbrek hastası bir çocuğun su ve tuz dengesini ciddi anlamda etkileyebilir. Böbrek hastası çocuklar havanın sıcak olduğu günlerde ya da saatlerde serin ortamlarda bulunmalı. Kalp ve şeker hastası çocukların sıcak günlerde ya da saatlerde yanlış beslenmesinin ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği unutulmamalı. Sağlık problemi bulunan çocukların güneş ışınlarının yeryüzüne direk ulaştığı öğle saatlerinde dışarı çıkarılmaması gerekir." (CİHAN)
   

Bu Sayfayı Paylaş