Aşırı Sıcaklar Ruh Sağlığını Bozarmı?

'Psikoloji' forumunda KaRDeLeN tarafından 9 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Aşırı Sıcaklar Ruh Sağlığını Bozarmı? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Aşırı Sıcaklar Ruh Sağlığını Bozarmı?  Psikolog Yüksel Çırak, "Aşırı sıcak gevşetiyor ve uyuşturuyor. Gerginlik anında ise bireyi çok olumsuz etkiliyor" dedi.
  Ekolojik dengedeki değişiklik ve aşırı sıcaklar insan psikolojisini bozuyor. Psikolog Yüksel Çırak, "Aşırı sıcak gevşetiyor ve uyuşturuyor. Gerginlik anında ise bireyi çok olumsuz etkiliyor" dedi.
  İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Yüksel Çırak, aşırı sıcakların insan psikolojisini olumsuz etkilediğine ilişkin veriler olduğunu söyledi.
  Yüksel Çırak, küresel ısınmanın son yıllarda hava sıcaklıklarında meydana getirdiği artışın insan psikolojisi üzerinde etkisine ilişkin kapsamlı bir araştırmanın henüz yapılmadığını söyledi.
  İklim değişikliklerinin ve yüksek sıcaklıkların insan psikolojisi üzerinde etkisi olduğunu belirten Çırak, "Bu konuyla ilgili bazı veriler var, ama çok net sonuç veren veriler değil. Ancak yüksek sıcaklıkların, ekolojik değişmelerin, ısıdaki değişmelerin, iklimdeki değişmelerin insanın psikolojik yapısı, sağlığı, davranışları üzerine mutlaka etkisi var" dedi.
  Sıcakların artmasının insan psikolojini etkilemesinin ısının maddeyi değiştirmesi gibi doğrudan bir etki oluşturmayacağını anlatan Çırak, şöyle devam etti:
  "Bu değişiklikler belki yavaş yavaş oluşan hızlı olmayan değişiklikler. İnsanın binlerce yıllık gelişim süreci içinde, belli bir çevresel yapıya göre genetik yapısı gelişmiş durumda. Belli bir çevre, iklim, ısı koşullarına ondaki değişime göre bu biyolojik yapımız şekillenmiş durumda. Son 30-40 yılda da dünya daha fazla ısındı, sıcakların etkisi arttı. İnsanın genetik yapısı buna o kadar çabuk uyum sağlayacak düzeyde değil. Bu nedenle insanlar yüksek sıcaklıklar karşısında zorlanıyor."
  Aşırı sıcakların bireylerde bazı olumsuz davranışlara yol açtığıyla ilgili bazı bulguların olduğuna dikkati çeken Çırak, "Bazı bulgular da aşırı sıcakların insanları gevşettiği, biraz uyuşturduğunu gösteriyor. Ancak belli zamanlarda, belli gerginlik anlarında aşırı ısının bireyler, topluluklar, gruplar üzerinde olumsuz etkilerinin olduğu görülüyor"dedi.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 9 Ağustos 2010

Yükleniyor...
Benzer Konular - Aşırı Sıcaklar Sağlığını Forum Tarih
Ramazanda aşırı sıcaklarda ne yapmalıyız Ramazan ve Hikmeti 19 Temmuz 2011
Aşırı sıcaklar artıyor güneş çarpmasına dikkat Genel Sağlık 9 Temmuz 2010
Aşırı sıcaklar bebekleri de etkiliyor Çocuk Sağlığı ve Bakımı 11 Ekim 2008
Aşırı Sıcaklarda Çocukların Su Tüketimine Dikkat Edilmeli Mardin Tanıtımı 27 Ağustos 2008
Zengin Arabasını Dağdan Aşırır, Züğürt Düz Ovada Yolunu Şaşırır Atasözünün Anlamı Ne Atasözleri & Deyimler 24 Şubat 2012

Bu Sayfayı Paylaş