Aşırı Kiloya Tabak Hafiyesi

'Diyet Beslenme' forumunda Dine tarafından 13 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Aşırı Kiloya Tabak Hafiyesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar

  [​IMG]
  'Mandometre' adı verilen cihazın, beslenmenin daha iyi denetlemesine ve aşırı kiloyla mücadeleye yardımcı olabileceği bildirildi.

  İsveç'teki Stockholm Karolinska Enstitüsü'nün geliştirdiği, tabağın altında gezdirilen, küçük bilgisayara bağlı yuvarlak cihaz, yeme hızını ölçüyor.

  Cihaz, bilgisayar ekranına tabaktaki yiyeceğin ağırlığını ve yiyeceği bitirme süresini gösteren bir grafik gönderiyor. Çıkan eğri, tedavi uzmanının verdiği ideal eğriyle karşılaştırılıyor ve iki eğri arasında büyük fark varsa bilgisayardan, ''çok yediniz ya da çok yavaş yediniz'' sesi duyuluyor.

  ''Mandometre'' cihazı ayrıca, normal tokluk eğrisiyle kıyasla***** hastanın tokluk seviyesini de hesaplayabiliyor. İngiliz Tıp Dergisinde yayımlanan araştırmada, bu cihazın etkinliği incelendi. 9-17 yaşındaki 106 aşırı kilolu çocuk bu cihazı kullandı. Tüm katılımcıların beslenme alışkanlıklarını değiştirmek ve spor yapmak konusunda daha cesaretli olduğu görüldü.

  Aşırı kilolu çocukların daha hızlı yediğini belirten araştırmacılar cihazın bir yıl kullanımının ardından bu çocukların daha az yediğini ve yeme hızının yüzde 11, vücut kitle indeksinin 2,1 azaldığını, kolesterol seviyesinin de düştüğünü tespit etti. Klasik tedavilerin uygulandığı kontrol grubundaki çocuklarda ise vücut kitle indeksinin 0,7 düştüğü görüldü.
  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Aşırı Kiloya Tabak Forum Tarih
Aşırı kiloya karşı kahverengi yağ Genel Sağlık 9 Nisan 2009
Zengin Arabasını Dağdan Aşırır, Züğürt Düz Ovada Yolunu Şaşırır Atasözünün Anlamı Ne Atasözleri & Deyimler 24 Şubat 2012
Aşırı Hızı Yapmanın Trafik Kazalarına Etkileri Ve Zararları Nelerdir? Trafik Bilgisi & Teknik Bilgiler 26 Aralık 2011
D vitaminin aşırı alımının zararları nelerdir? Genel Sağlık 28 Kasım 2011
Aşırı Hız Sloganları, Aşırı Hızla İlgili Sloganlar Trafik Bilgisi & Teknik Bilgiler 16 Ekim 2011

Bu Sayfayı Paylaş