Aşırı kilolu gençlere ciddi bir uyarı

'Genel Sağlık' forumunda NeslisH tarafından 29 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Aşırı kilolu gençlere ciddi bir uyarı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Aşırı kilolu gençlerin ileride pankreas kanserine yakalanma riskinin daha fazla olduğu bildirildi.

  ABD'deki Teksas Üniversitesine bağlı Kanser Merkezinden Dr. Donghui Li, vücut kitle endeksi ile pankreas kanseri arasındaki bağlantıyı göstermek amacıyla yapılan araştırmada ilk kez, hangi yaşta aşırı kilonun pankreas kanseri riskini artırdığını da incelediklerini belirtti.

  Araştırma sonunda, 14-19 yaşında aşırı kilolu olan gençlerin pankreas kanserine yakalanma riskinin normal kilodakilere göre yüzde 60 fazla olduğu görüldü. Aşırı kilonun 20 ve 30'lu yaşlardaki kişilerde ise pankreas kanseri riskini 2-3 kat artırdığı saptandı.

  Aşırı kilo ve kanserin ortaya çıktığı yaş arasındaki bağ da belirlendi. Kanserin, ortalama olarak, normal kilodakilerde 64, aşırı kilodakilerde 61, obezlerde 59 yaşında ortaya çıktığı sonucu elde edildi.

  Kilonun hastaların yaşam süresinde de önemli rol oynadığına dikkat çekilen araştırmada, pankreas kanserine yakalanan normal kilodaki bir kişinin tanı konulduktan sonra ortalama 18, aşırı kilolu ya da obez hastaların ise 13 ay hayatta kalabildiği belirlendi.

  2004-2008'de yapılan ve Amerikan Tıp Derneğinin (JAMA) yayın organında yayımlanan araştırmaya 841'i pankreas kanserine yakalanmış 1595 kadın ve erkek katıldı.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Aşırı kilolu gençlere Forum Tarih
Engelli ve aşırı kiloluların uçaktaki ikinci koltuğu bedava Yurt Dışı Haberler 21 Kasım 2008
Zengin Arabasını Dağdan Aşırır, Züğürt Düz Ovada Yolunu Şaşırır Atasözünün Anlamı Ne Atasözleri & Deyimler 24 Şubat 2012
Aşırı Hızı Yapmanın Trafik Kazalarına Etkileri Ve Zararları Nelerdir? Trafik Bilgisi & Teknik Bilgiler 26 Aralık 2011
D vitaminin aşırı alımının zararları nelerdir? Genel Sağlık 28 Kasım 2011
Aşırı Hız Sloganları, Aşırı Hızla İlgili Sloganlar Trafik Bilgisi & Teknik Bilgiler 16 Ekim 2011

Bu Sayfayı Paylaş