Aşırı kilo rahim kanseri yapıyor

'Genel Sağlık' forumunda KaRDeLeN tarafından 13 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Aşırı kilo rahim kanseri yapıyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar

  Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çetin Çelik, AA muhabirine yaptığını açıklamada, kanserin Türkiye'de kalp hastalıklarının ardından en fazla öldürücü etkiye sahip ikinci hastalık olduğuna dikkati çekti.

  Kadınlarda en çok görülen kanser çeşidinin meme kanseri olduğunu belirten Doç. Dr. Çelik, bunları sırasıyla akciğer, bağırsak, mide ve rahim kanserinin izlediğini ifade etti.

  Kansere yakalanmanın birçok nedeni olduğunu söyleyen Doç. Dr. Çelik, ''Bunların arasında sigara, radyasyon, enfeksiyonlar, hormonlar ve çevresel faktörler gibi etkenler yer alıyor. Tüm kanser çeşitleriyle mücadelede en önemli şey ise düzenli kontrol, erken teşhis ve tedavidir'' dedi.

  Kadınlar için en tehlikeli kanser çeşitlerinden birinin de rahim kanseri olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Çelik, şunları kaydetti:

  ''Kadınlarda meme ve rahim kanserine yakalanma oranı son yıllarda oldukça arttı. Rahim kanserinin en önemli nedenlerinden biri de şüphesiz aşırı kilodur. Kilolu kişilerde dengesiz olarak artan kadınlık hormonu (estrojen) bu kanserin en önemli nedenidir. Aynı zamanda kansere yakalanmada genetik etkenler de oldukça önemli. Dengesiz beslenme ve stres gibi etkenleri de kanser nedenleri arasında gösterebiliriz.''

  Birden fazla partnerle ilişkide bulunulması halinde rahim ağzı kanserine yakalanma olasılığının arttığını bildiren Doç. Dr. Çelik, rahim ağzı kanserinin gelişmesinin, tedavi ile yüzde 90 engellenebileceğini söyledi.  (AA)

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Aşırı kilo rahim Forum Tarih
Rahim Kanseri - Aşırı Kilo Rahim Kanserine Neden Olurmu Genel Sağlık 1 Aralık 2010
Aşırı Kilo-Aşırı Kilodan Yakınan Gençlere Çözüm Önerileri Diyet Beslenme 13 Ekim 2010
Hamilelik Döneminde Aşırı Kilo Alımına Dikkat Gebelik ve Annelik 7 Temmuz 2010
Aşırı Kiloya Tabak Hafiyesi Diyet Beslenme 13 Ocak 2010
Aşırı kilolar kadın ömrünü kısaltıyor Diyet Beslenme 20 Ekim 2009

Bu Sayfayı Paylaş