Aşırı hijyen çocuk kalbini bozuyor!

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda Dine tarafından 10 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Aşırı hijyen çocuk kalbini bozuyor! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Biraz kirden zarar gelmez...
  [​IMG] Çocuklarını sürekli temiz tutmaya çalışan hijyen takıntılı ebeveynlerin aslında çocuklarının kalp sağlığını tehlikeye attıkları belirtildi.
  Britanya basınında yer alan haberlere göre, yapılan yeni bir araştırma, "birazcık kirden zarar gelmez" sözünü doğru çıkardı.
  Buna göre, özellikle son günlerde domuz gribi salgını yüzünden kullanımı had safhaya çıkan anti bakteriyel jeller gibi temizlik ürünlerinin kullanımı, bağışıklık sistemlerini zayıflatarak ileride çocukların kalp hastalığına yakalanmalarına sebep olabilir.
  Şikago'daki Kuzeybatı Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada, 1980'lerin başında 3,327 Filipinli hamile kadının çocuklarının 22 yıl boyunca izlendiği bir çalışmayla ABD'deki benzeri bir araştırma karşılaştırıldı.
  Annelerle hijyen ve evcil hayvanlarla temas gibi konulardaki alışkanlıklarla ilgili görüşmeler yapıldı.
  Doğumun ardından 2 yıl boyunca iki ayda bir anneler ve çocuklarıyla görüşüldükten sonra çocuklar 4-5 yılda bir takip edildi. Çocuklardaki enfeksiyon hastalıklarıyla diğer hastalıklar, çocukların kilo ve boyları da bu süreçte kayda geçirildi.
  Bilim adamları, çocukların küçükken yaşadıkları çevrenin yetişkinlikte C-reaktif proteininin (CRP) üretimini nasıl etkilediğine baktı.
  Kanda bu proteinin yüksek seviyede bulunması, kalp hastalığının bir göstergesi olarak düşünülüyor.
  Kan testleri Filipinli çocukların CRP seviyelerinin, temizliklerine çok daha fazla özen gösterilen Amerikalı akranlarına göre yüzde 80 dolayında daha düşük, dolayısıyla kalp hastalığı risklerinin de daha az olduğu belirlendi.
  "Biz Amerikalılar, çocuklarımızı her ne olursa olsun mikroplara karşı korumak gerektiğini düşünürüz" diyen Prof. Thomas McDade, aslında böyle yapmakla çocuklara zarar verildiğini söyledi.
  Araştırmayı kaleme alan Prof. McDade, "Daha önce yapılan araştırmaların tersine bizim araştırmamız, hayatın ilk safhalarındaki aşırı temiz, aşırı hijyenik koşulların yetişkinlikte iltihaplanma seviyelerinin daha yüksek olmasına yol açabilir ki, bu da birçok hastalık riskini artırır" dedi.
  McDade, insanların sadece son zamanlarda böylesine süper hijyenik ortamlarda yaşadığını hatırlattı.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Aşırı hijyen çocuk Forum Tarih
Zengin Arabasını Dağdan Aşırır, Züğürt Düz Ovada Yolunu Şaşırır Atasözünün Anlamı Ne Atasözleri & Deyimler 24 Şubat 2012
Aşırı Hızı Yapmanın Trafik Kazalarına Etkileri Ve Zararları Nelerdir? Trafik Bilgisi & Teknik Bilgiler 26 Aralık 2011
D vitaminin aşırı alımının zararları nelerdir? Genel Sağlık 28 Kasım 2011
Aşırı Hız Sloganları, Aşırı Hızla İlgili Sloganlar Trafik Bilgisi & Teknik Bilgiler 16 Ekim 2011
Ramazanda aşırı sıcaklarda ne yapmalıyız Ramazan ve Hikmeti 19 Temmuz 2011

Bu Sayfayı Paylaş