Aşılar ve prematüre

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 25 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Aşılar ve prematüre konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Aşılar ve prematüre

  Aşılamalar prematüre bebeklerin takibinde çok yanlış yapılan bir konudur. Genel hasta izlemimizde prematüre bebeklerin 3 kiloyu geçmeden aşılanamayacakları şeklinde bir kanının olduğunu görüyoruz. Oysa aşı uygulamasında zamanında doğan bebeklere uygulanan program prematüre bebeklere de aynen uygulanabilir. Ancak bazı aşılar bebeğin durumuna göre bazı özellikler gösterir.

  Prematüre bebeklere uygun kronolojik yaşlarda tam doz difteri-tetanos-boğmaca (DTB) ve çocuk felci aşıları yapılmalıdır. Boğmaca aşısı için zamanında doğan bebeklerdekinden farklı bir durum yoktur. Bronkopulmoner displazili çocuklarda boğmaca çok daha ağır geçtiği için özellikle bu bebeklere boğmaca aşısı yapılmalıdır.

  Yalnız nörolojik açıdan ilerleyici sorun yaşayan bebeklerde bir doktora danışarak boğmaca aşısı yapılıp yapılmaması konusunda mutlaka bilgi alınmalıdır. Boğmaca aşısının kontrendikasyonları arasında beyin hasarı ve nörolojik hastalıklar olabildiği için doktora danışmadan boğmaca aşısı yapılmamalıdır.

  Aşı zamanı geldiğinde bebek halen hastanede yatıyorsa canlı çocuk felci aşısı yapılmamalıdır. Çünkü aşılama sonrası ağızdan vücuda giren virüs bağırsak lenf dokularında çoğalıp dışkı ile bol miktarda atılmakta ve hastalık etkeni olarak hastanede yatan diğer bebekler için risk oluşturabilmektedir. İnaktif (ölü) çocuk felci aşısı yapılabilir. Bebek taburcu olduktan sonraki aşılamalarda ise canlı çocuk felci aşısı ile devam edilebilir.

  Kızamık, kızamıkçık, kabakulak, Hemophilus influenza tip B aşıları zamanında doğan bebeklerdeki gibi aynı takvim yaşlarında yapılmalıdır.

  İstisna:
  Hepatit B aşısı istisnai bir özellik gösterir. Anne Hepatit B taşıyıcısı değilse bebek 2000 g’ a ulaşmadan yapılmamalıdır. Ancak anne taşıyıcı ise bebeğin 2000 gr. Tartıya ulaşması beklenmez. Bu durumda ilk 12 saat içinde hem aşı hem de immunglobulin mutlaka yapılmalıdır.

  Bronkopulmoner displazi gibi kronik akciğer hastalığı olan bebeklerde grip gibi influenza virus infeksiyonları hastalığın ağırlaşmasına neden olur. Böyle bebeklerde 6. aydan sonra sonbahar aylarında grip aşısının yapılması faydalıdır. Bu bebeklerin ebeveynleri ile bakıcıları ve ev içinde temas ettiği diğer kişilere de grip aşısı yapılmalıdır. Yine bu bebeklerde kış aylarında doktor gerekli gördüğü takdirde RSV (Respiratuar Sinsityal Virüs) infeksiyonlarından koruyabilmek için, son birkaç yılda gündeme gelen ve RSV'ye karşı geliştirilmiş olan immunglobulin aylık kas içi enjeksiyonlar şeklinde kullanılabilir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Aşılar prematüre Forum Tarih
Hastalıklara karşı aşılar geliştirilmeseydi hangi güçlüklerle karşılaşabilirdik Genel Sağlık 19 Şubat 2014
Hastalıklara Karşı Aşılar Olmasaydı Ne Olurdu Genel Sağlık 6 Şubat 2014
Umre İçin Gerekli Aşılar Oruç-Hac-Zekat 24 Şubat 2012
Gebelikte Yapılması Gereken Aşılar Nelerdir Gebelik ve Annelik 18 Eylül 2011
Aşıyı Bulan Bilim Adamları Kimlerdir, Aşıyı Bulan Bilim Adamı Hangi Aşıları Buldu Bilim & Teknoloji 24 Temmuz 2011

Bu Sayfayı Paylaş