Aşık Hasan Hüseyin Orhan Kimdir - Aşık Hasan Hüseyin Orhan Biyografisi, Hayatı

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda Mavi_Sema tarafından 8 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Aşık Hasan Hüseyin Orhan Kimdir - Aşık Hasan Hüseyin Orhan Biyografisi, Hayatı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Aşık Hasan Hüseyin Orhan kimdir, Aşık Hasan Hüseyin Orhan hayatı, Aşık Hasan Hüseyin Orhan biyografi, Aşık Hasan Hüseyin Orhan hakkında bilgi

  Aşık Hasan Hüseyin Orhan resmi kayıtlarda 1900 Minayik yeni adıyla Kuyudere köyünde doğmuştur. Babası, fahri olarak nahiye müdürlüğü yapmış Hüseyin Efendi, annesi Kazo ana diye bilinen Keziban Hanımdır. Ehlibeyt neslinden olup İmam Zeynel Abidin soyundandır. Küçük yaşlardan itibaren gerek Aleviliğin esasları gerek saz-söz sanatı üzerine kendisini yetiştirmiştir. Kendisini tanıyan ve hayatta olan insanlar, Hasan Hüseyin Orhan'ı her yönüyle hakikate ulaşmış bir insan olarak tanımlamaktadırlar.

  Hasan Hüseyin Orhan cem-camaat birleyen, insanlara sevgi, saygı ve hoşgörüyü aşılayan Alevilerin ruhani liderleri sayılan; inancı ile güçlü, bilgili bir "dede'' olarak bilinmektedir. Doğanın saf, temiz ve güzelliğini kendi kişiliğine yansıtmış ve bunu şiirleri ile bütünleştirmiştir.

  Aşık Hasan Hüseyin Orhan bağlamayı küçük yaşta öğrenmiştir. Önceleri Hatayi, Virani, Pir Sultan, Yemini, Fuzuli, Dertli, Esiri gibi ustalardan beyitler çalıp söylemiş, daha sonraları kendi yazdığı beyitleri de eklemiştir. Aşıkların şiirlerini yazmalarında genellikle baş vurdukları bir yol olan mahlas kullanmayı, Aşık Hasan Hüseyin Orhan'da da görmekteyiz, Mahlas, aşıklık geleneğinde ve aşık edebiyatında çokça baş vurulan bir yoldur. Aşık şiirlerinde kendi isminin yanında ''Mahsun Hüseyin'', ''Aşık Hüseyniyem'' mahlasını da kullanmıştır.

  Araştırmamız sırasında Aşık Hasan Hüseyin Orhan'ın bağlamayı pençe ile, daha geniş bir deyimle şelpe ile çok hünerli çaldığı tespit edilmiştir. Yine araştırmamızda, sazının perdelerini kesmek suretiyle, perdesiz olarak icra etmesi, aşığa has bir özellik olarak karşımıza çıkmaktadır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Aşık Hasan Hüseyin Forum Tarih
Aşık Hasan Hüseyin Orhan Kimdir - Aşık Hasan Hüseyin Orhan Biyografisi Biyografi & Otobiyografi 24 Ekim 2010
Hasan Esen Klasik Kemençe Taksimleri 2009 Albüm Tanıtımları 17 Mayıs 2009
Çamaşır ve bulaşık makinesi gibi ev aletlerinin günlük yaşama etkisi nedir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2017
Dünya Klasikleri Masallar Çocuklara Masallar Fıkralar 17 Ağustos 2016
Bulaşık Makinesinin Hayatımızda ve Çevremizde Yaptığı Değişiklikler Nelerdir Ev Teknolojileri 21 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş