Aşık Gufrani Kimdir - Aşık Gufrani Biyografisi, Hayatı

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda Mavi_Sema tarafından 8 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Aşık Gufrani Kimdir - Aşık Gufrani Biyografisi, Hayatı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Aşık Gufrani Kimdir, Aşık Gufrani Hayatı, Aşık Gufrani Biyografisi, Aşık Gufrani Eserleri

  Karaman'a bağlı Başkışla köyünde 1864 yılında dünyaya gelen Gufrani'nin asıl adı Durmuş Ali'dir. Babası köyün ağalarından, Ferhat oğullarından Mehmet Ali Ağa'dır, Annesi'nin adı Fatma'dır.
  İlkokul tahsilini, köyündeki "Sıbyan Mektebi'nde" yapmıştır. Daha sonra Karaman'a gelerek; bugünkü Kale İlkokulu'nun bulunduğu yerdeki Hacı İshak Medresesi'ne devam eder. Bir müddet bu medresede tahsil gördükten sonra, eline bir saz alır; sazla birlikte, Gufrani mahlası ile şiirler söylemeye başlar.

  İbn-ül Emin M.Kemal "Son Asır Türk Şairleri" adlı eserinde, Gufrani hakkında "Nükte ile Hicvi birleştirmiş zeki bir edası vardır. Son zamanlarda yetişen saz şairlerimizden en olgunu olarak gösterilebilir" demektedir.

  Hayatında dört defa evlenmiş olan Gufrani, ömrünü Karaman merkez Koçakdede mahellesinde geçirmiştir. Gösterişten hoşlanmayan, sakin ve çekingen tabiatlı olan Gufrani'nin şiirleri, çeşitli nedenlerle tam olarak ortaya çıkarılamamıştır.

  Araştırmacı yazar D.Ali GÜLCAN "Karamanlı Halk Ozanlarından Gufrani ve Kenzi" adlı eserinde Gufrani'nin şiirlerini derlemiş, bir kitap haline getirmiştir.

  Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof Dr. Saim Sakaoğlu Gufrani ile ilgili yeni bir eser hazırlamıştır. Gufrani, 62 yaşında iken 1926 yılında vefat etmiştir.

  Gufrani Konya ve Karaman yöresi'nin Konyalı Aşık Şemi'den sonra gelen en ünlü saz şairleri arasındadır.

  Mustafa Kemal Paşa; eşi Latife Hanımla evlendikten sonra askeri kıyafetiyle (Latife Hanımla beraber) 17 Mart 1924 Cumartesi günü Adana'ya giderlerken Karaman'a da uğrayarak demiryolu istasyonundaki bekleme salonunda Karaman Müftüsü Kuvay-i Milliyeci ve aynı zamanda Karaman Müdafai Hukuk cemiyetinin ikinci başkanı Hadizade Mustafa Efendi (1863 - 1926) ile epey bir tatlı sohbetler yapmışlardı.Istasyonda Mustafa Kemal paşa'yı karşılamaya gelen
  kalabalık halk kitlesi arasında ,Karaman'ın değerli aşığı ,Aşık Gufrani de varmış.

  Mustafa Kemal Paşa hayranı ,Kuvay-i Milliyeci olan Gufrani ,oraya boşuna gitmedi, ve Mustafa Kemal'in huzurunda bir destani koşuğu söylemiştir.Gufrani'nin söylediği destani koşuğundan iki dizesi yakın zamana kadar belediye salonunda bir levha halinda asılıydı :

  Bütün dünya ve mâfihâ,tümü şâdan handân,
  Delil ancak Kemal paşa,muini zât'ı Yezdân.

  (Gufrani 17 Mart 1924)

  Kuvay-i Milliyeci ve Atatürk hayranı olan Gufrani şiirlerinde Atatürk'ün ulusumuza getirdiği yenilikleri desteklemiş,buna karşı çıkanları yine şiirlerinde eleştirmiştir.

  Atatürk'e olan sevgi ve saygısını Destan isimli şiirinde şu dizeler ile ifade ediyor :

  Gazi Kemal Paşa hazretlerine
  Aşk olsun kemâl-i izzetlerine
  Bu canın yüz suyu hürmetlerine
  Bize Hakk'tan lütf u ihsân yetişti

  Aynı şiirinde askerden kaçanları şu şekilde eleştiriyor:

  Harpten firar eden dinsiz haindir
  Onların katli de farz-ı ayndır
  Bize canın lâzımlığı bugündür
  Bu devlete sanma her can yetişti

  Şabka kanunu sonrası bazı sözde Din adamları şabka takmanın insanı Dinden cıkardığını öne sürmüşlerdir.Gufrani bu sözde din adamları'nın düsüncelerini ve fesat davranışlarını vahşet olarak değerlendirmiştir ve Uyanın Gafletten ile başlayan şiirinde bu durumu şu şekilde eleştiriyor :

  Pulluk icad oldu attık sabanı
  Kişi insanı bu yolda tanı
  Şabka cıkarırmı dinden adamı?
  Ne zü-mu fâsid bu vahşete bakın


  Gufrani okuduğu şiirleri ve destanları ile birinci dünya savaşı ve ulusal kurtuluş savaşı'nda vatansever Türk Milletine moral vermiş ve Milli mücadeleyi sazı ile sözü ile desteklemiştir.
  Kurtuluş savaşı sonrası Atatürk'ün ulusumuza getirdiği yenilikleri ilke ve inkilapları ömrünün sonuna kadar desteklemiştir.

  alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Aşık Gufrani Kimdir Forum Tarih
Çamaşır ve bulaşık makinesi gibi ev aletlerinin günlük yaşama etkisi nedir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2017
Dünya Klasikleri Masallar Çocuklara Masallar Fıkralar 17 Ağustos 2016
Bulaşık Makinesinin Hayatımızda ve Çevremizde Yaptığı Değişiklikler Nelerdir Ev Teknolojileri 21 Şubat 2014
Aşık Veysel'in Şiirleri Şairlerimiz Ve Şiirleri 23 Aralık 2013
Bardağınızdaki Çayın Şekerini Karıştırırken Kaşık Niçin Isınır Eğitim Bilgileri 17 Aralık 2013

Bu Sayfayı Paylaş