Ağzınızın da Kontrole İhtiyacı Var

'Ağız ve Diş Sağlığı' forumunda Dine tarafından 27 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Ağzınızın da Kontrole İhtiyacı Var konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ağzınızın da Kontrole İhtiyacı Var
  [​IMG]
  Sağlıklı ve ışıl ışıl bir gülüş için check-up'a gidin.
  Diş Hekimi Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu ağız ve diş sağlığının, genel vücut sağlığı ile ilişkisinin önemini işaret ederek, ağız check up’ının ihmal edilmemesi gerektiğini vurguluyor.
  Ağız ve diş sağlığı için yapılan erken müdahaleler sayesinde ileride oluşabilecek diş kayıplarının önüne geçilebiliyor. Erken müdahale, daha sonra karşı karşıya kalınacak sıkıntılı tedavi sürecini de engelliyor.
  Ortalama yarım saatinizi alacak ağız check up’ında:
  • Öncelikle muhakkak, tüm dişlerin ve çene kemiklerinizi aynı düzlemde görüleceği bir panaromik röntgen çekilir. Ağız kanseri genellikle ağrısız olur. Bu nedenle diş hekimi, ağız içini muayene ederken kanserli doku olup olmadığını da inceler.
  • Ağızda görülen diğer ağrısız lezyonların başında kistler ve granülomlar gelir. Bunlar dişteki çürüğün kemik içine doğru ilerlemesiyle ortaya çıkarlar. Çekilecek röntgenle rahatlıkla teşhis edilirler. Kimi zaman ağız içine doğru da akma olabilir. Diş hekimi, ağız check up’ı sırasında diş eti iltihaplarının çene kemiğine ulaşıp ulaşmadığını, eğer ulaşmışsa operasyona gerek olup olmadığını kontrol eder.
  • Dilde veya ağız içinde yumru şeklinde ağrısız, oluşumların olup olmadığı incelenir. Dişlerdeki mevcut çürükler ve çürüme riski olan dişler hakkında bilgi verilir. Eğer varsa, dişteki protezler incelenir. Dişler veya dişetleriyle ilgili asimetriler veya estetik bakımdan bozuk dişlerin, nasıl tedavi edileceğine bakılır.
  • Diş taşı ve plak olup olmadığını bakılır, eğer varsa temizlenir.
  • Ağız kokusu olup olmadığına bakılır, eğer varsa kaynağı belirlenmeye çalışılır. Ağız check up’u sırasında diş hekimi, hastayı ağız hijyeni konusunda bilgilendirir. Uygun diş fırçalama tekniği ve diş ipi kullanımı gösterilir.
  • Çenelerde kapanış bozuklukları olup olmadığına bakılır. İki çene arasında kapanma bozukluğu varsa, yapılması gereken ortodontik tedavi biçimi belirlenir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ağzınızın Kontrole İhtiyacı Forum Tarih
Ağzınızın tadını bozmayın Diyet Beslenme 9 Ekim 2009
Kontrole Gittiler Magazin Haberleri 6 Eylül 2008

Bu Sayfayı Paylaş