Ağzıaçık Köyü Susuz Kars

'Kars Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 19 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Ağzıaçık Köyü Susuz Kars konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ağzıaçık Köyü Susuz - Ağzıaçık Köyü Hakkında - Ağzıaçık Köyü Tanıtımı - Ağzıaçık Köyü Resimleri


  Köy Muhtarı:Bilgi Yok
  Muhtarlık Erişim Bilgileri:
  Telefon:Bilgi Yok
  Cep Telefonu:Bilgi Yok


  Bilgiler
  Alan : km²
  Nüfus : 370
  Nüfus Yoğunluğu :
  Rakım :
  Saat Dilimi :
  Web Sitesi :
  Yönetim
  Ülke : Türkiye Flag of Turkey.svg
  İl : Kars
  İlçe : Susuz
  Bölge : Doğu Anadolu Bölgesi
  Muhtar : Erdal ÖZECİK

  Aksu Köyü, Kars ilinin Susuz ilçesine bağlı küçük bir köydür. Köyün nüfusu 370 kişidir. İl merkezine uzaklığı 30 km ilçe merkezine uzaklığı ise 10 km'dir.

  Aksu Köyü Yaklaşık 80 hanedir. Köyün 290 hanesi İstanbul'da yaşamaktadır.

  Köyün kuruluş tarihi yaklaşık 200 yıldır. Köyün eski adı Ağzıaçık Köyü'dür, 2009 yılının Mayıs ayında Köyün adı Aksu Köyü olarak değişmiştir. Köyde karışık olarak yerliler ve göçmenler yaşamaktadır. Köy ahalisi genelde Ahıska'dan göç edenlerdir. Köyde ledifler vardır inatlarıyla meşhurdurlar. Tahir'in takımı(ÖZECİK), kürt takımı (Omurca), yerliler, ledifler( Önk), oktalar, koçoğulları, opaklar, peğlolular, mollagiller (Kırdudu) diye sülaleler vardır. Köyün eski yadigar bakkalı gadi yi görmeden geçmeyin. Birde köyde kimse samsun marka sıgara içmez; kepek yaptığını düşünürler.

  En son Muğlis dayıyla görüşmemden sonra bir şeyler daha yazmaya karar verdim.

  Tartışma bölümüne yazan arkadaşlar haklı köy anlatmayla bitmez. Gelir kaynakları hayvancılık ve tarım dır. Köy genelde derenin kenarına kurulmuştur. O kadar düz yerler varken derenin yanına kurmuşlar. Susuzun düzü gibi dümdüz yerler varken çifte tepelerin daşlı tarlalarını sürmüşler.

  Nenelerimiz yarma yapmışlar, haşıl pişirmişler ve tel peyniri yapmışlar. Dedelerimiz haşıl yemiş öküzlerle ğam sürmüş ekin ekmişler. Daha sonra öküzden traktöre, tırpandan biçere ve harmandan patosa geçmişler. Bu reformlardan sonra köyde göç olayı başlamış. Şuanda birbirini tanımayan veya hayatında hiç görmemiş bir çok ferdi bulunmaktadır. Bu duruma bende dahilim. Ağzıaçıklılar olarak kendimizin hür ve özgür bir platformda toplayacak bir web sitesi alt yapısı hazırlıyorum, yakında yayınlayacağım.


  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş